Ortezy a aktywność fizyczna
Ortopedia

Ortezy a aktywność fizyczna

Zagrożenie urazami stawów towarzyszy nam każdego dnia, niezależnie od warunków panujących za oknem. Wystarczy jeden fałszywy ruch, żeby usłyszeć charakterystyczne chrupnięcie lub poczuć ból w kolanie, nadgarstku czy stawie skokowym. I pojawia się problem, z którym będziemy się zmagali przez kilka kolejnych tygodni, miesięcy, a w najgorszym wypadku nawet lat. Trudno jednoznacznie stwierdzić, żeby dana pora roku bardziej sprzyjała odnoszeniu kontuzji niż inna, raczej pewne specyficzne uwarunkowania determinują sposoby powstawania urazów. Jesienią i zimą dużo łatwiej uszkodzić którąkolwiek z części ciała na skutek upadku na śliskiej nawierzchni, z kolei w ciepłych miesiącach wzrasta nasza aktywność fizyczna, przez co pojawia się więcej sposobności na wystąpienie problemów z kończynami.

 

Nie sposób wymienić wszystkich przyczyn kontuzji. Jest ich bowiem bardzo wiele i są niezwykle zróżnicowane. Urazów kończyn możemy bowiem doznać zarówno idąc ulicą, jak i uprawiając sport, spędzając czas aktywnie, lecz również wypoczywając, przy udziale drugiej osoby oraz bez takiego "wsparcia". Również samych dolegliwości i schorzeń mamy tak szeroką gamę, że nie sposób opisać je wszystkie w jednym krótkim artykule. To przecież różnego rodzaju zwichnięcia, zerwania, naderwania, naciągnięcia, złamania, ale też liczne zespoły bólowe i jednostki chorobowe. Część z nich powtarza się w przypadku różnych części ciała, inne są zaś specyficzne dla danego mięśnia, więzadła czy też stawu. To, co łączy praktycznie wszystkie możliwe uszkodzenia elementów ludzkiego układu ruchu to możliwość zastosowania ortezy, która stabilizuje i wspomaga uszkodzoną strukturę.

 

Warto zauważyć, że aby proces leczenia i późniejszej rehabilitacji był prawidłowy, należy odpowiednio dobrać stabilizator do danego przypadku. Nie zawsze możliwym będzie zachowanie aktywności fizycznej podczas stosowania ortezy. Dostępne na rynku stabilizatory możemy podzielić pod tym względem na trzy grupy. Do pierwszej z nich należą te, które mają za zadanie całkowite unieruchomienie uszkodzonej struktury na czas leczenia (np. walkery stabilizujące staw skokowy), a więc wykluczające możliwość uprawiania sportu. Druga grupa to ortezy, których stosowanie również ogranicza ruchomość danego stawu, jednak umożliwia poruszanie zbliżone do naturalnego, a przez to również wykonywanie prostych ćwiczeń (chodzi głównie o usztywniające stabilizatory kolana). Ostatnia grupa to ortezy materiałowe, wykorzystywane zwykle dla celów profilaktycznych, jako zabezpieczenie przed nawrotem urazu i te nie stanowią zazwyczaj problemu w uprawianiu sportu.


Oczywiście, to, czy mimo urazu będziemy mogli podtrzymać aktywność na niezmienionym poziomie, zależy w największej mierze od jego charakteru. Orteza tylko dopasowuje się do danego przypadku, umożliwiając bądź też blokując możliwość ruchu. Czasami warto na pewien czas zaprzestać uprawiania sportu, by nie pogłębić urazu i nie wydłużyć tym samym czasu potrzebnego na rehabilitację i powrót do pełnej sprawności. A nawet jeśli kontuzja nie jest poważna i ze wsparciem stabilizatora możemy wrócić do treningu, przynajmniej w pierwszym okresie powinniśmy szczególnie uważać na uszkodzone miejsce, by uraz nie uległ odnowieniu.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI