Orteza stawu skokowego w służbie mistrzowi olimpijskiemu
Ortopedia

Orteza stawu skokowego w służbie mistrzowi olimpijskiemu

Hasło "sport to zdrowie" od zawsze budzi uśmiech na twarzach osób czynnie lub amatorsko zajmujących się sportem. Wszyscy bowiem wiedzą jak dużym obciążeniem dla organizmu jest wysiłek fizyczny na poziomie sportowym, a w przypadku zawodników klasy światowej jest to praktycznie walka na granicy ludzkich możliwości. Kontuzja jednak może zdarzyć się każdemu w najmniej oczekiwanym momencie. Lekkie skręcenia są częstym utrapieniem szczególnie zimą gdy chodniki naszych miast skute są warstwą śliskiego lodu. Wystarczy chwila nieuwagi i nieprzyjemny ból przeszywa na przykład nasz staw skokowy. Kontuzja tego stawu jest teraz głównym tematem mediów sportowych w naszym kraju ze względu na uraz naszego mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich.

 

Kamil Stoch w poprzednim sezonie dokonywał prawdziwych cudów na skoczniach narciarskich od Zakopanego po Sapporo w dalekiej Japonii, zdobywając w pięknym stylu Puchar Świata. Sam sezon zawodów jest niezwykle obciążający dla samego skoczka, a co dopiero kiedy w grę wchodzi rok olimpijski. Intensywność treningów wzrasta. Każdy chce być gotowy na 110% swoich możliwości na najważniejszą imprezę sportów zimowych. Kamil był gotowy i dzięki niemu mogliśmy słuchać w Sochi Mazurka Dąbrowskiego. Niestety po ekstremalnym sezonie może dojść do tak wielkich przeciążeń że organizm dopiero po pewnym czasie zaczyna się buntować.

 

Nasz najlepszy obecnie skoczek, dwukrotny mistrz olimpijski, mistrz świata i zdobywca Pucharu Świata wciąż czeka na swój pierwszy w bieżącym sezonie skok konkursowy. Tuż przed tegoroczną inauguracją w Klingenthal, w trakcie treningu, uszkodził bowiem staw skokowy. Lekarze zdecydowali, że wystarczy leczenie zachowawcze, polegające na zajęciach z fizjoterapeutą oraz usztywnieniu uszkodzonego stawu ortezą. I kiedy wydawało się, że wszystko jest już na dobrej drodze, tuż przed ostateczną próbą przed najbliższymi zawodami kontuzja odnowiła się. W efekcie niezbędna stała się operacja usunięcia wyrośli chrzęstno-kostnej, która narastała przez dłuższy czas jako efekt ogromnych przeciążeń. Sam zabieg nie jest skomplikowany i powinien skutecznie usprawnić mobilność stawu skokowego. Problemem może pojawić w procesie rehabilitacji, osłabieniu może ulec ścięgno Achillesa lub rozcięgno podeszwowe co może powodować dyskomfort lub prowadzić do jeszcze cięższej kontuzji. Kamil jednak otoczony jest przez grono wybitnych specjalistów także możemy być spokojni że druga część sezonu będzie należała do naszego skoczka. Teraz Stocha czeka kilkutygodniowa rehabilitacja. Aby odciążyć i wspomóc staw potrzebna będzie orteza stawu skokowego.

 

Jakie wnioski można wyciągnąć z przykładu naszego narciarskiego mistrza? Po pierwsze, nie należy lekceważyć pojawiających się dolegliwości. Jeśli coś uwiera lub pobolewa, warto wybrać się do ortopedy, by przypadkiem nie dopuścić do poważniejszego problemu. Po drugie, nie warto spieszyć się z powrotem po kontuzji, gdyż osłabione, nie całkiem wyleczone tkanki są bardziej narażone na wtórne urazy. Może to doprowadzić do powtórzenia uszkodzenia lub wręcz jego pogorszenia. Oczywiście, w sporcie zawodowym, gdzie w grę wchodzą ogromne oczekiwania kibiców, sponsorów i działaczy, raczej trudno o spokojną rehabilitację, jednak w przypadku amatorskiego uprawiania sportu możemy i powinniśmy sobie na nią pozwolić, by potem nie cierpieć podwójnie.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI