Orteza stawu skokowego – czym jest i kiedy stosować? Cz.2
Ortopedia

Orteza stawu skokowego – czym jest i kiedy stosować? Cz.2

Dziś kontynuujemy temat ortezy stawu skokowego. Z poprzedniego artykuły wiecie już, czym jest stabilizator na kostkę, jak działa i kiedy go stosować. Dziś zdradzimy więcej na temat wyboru odpowiedniej ortezy. Zapraszamy do lektury.

Orteza stawu skokowego – jak kupić?


Kiedy już ortopeda lub fizjoterapeuta dobrał dla nas odpowiednią ortezę, w celu jej zakupu najlepiej wybrać się do specjalistycznego sklepu ze sprzętem rehabilitacyjnym. W MDH oferujemy szeroki wybór zróżnicowanych stabilizatorów, wśród których każdy wybierze coś dla siebie.
Dodatkowo, nasi wykwalifikowani sprzedawcy pomogą dobrać odpowiedni model oraz rozmiar, co ma kluczowe znaczenie dla terapeutycznego działania ortezy. Zarówno za mały, jak i zbyt duży stabilizator nie spełni swojej funkcji, a może nam nawet zaszkodzić.
Pamiętajmy również, że rodzaj stabilizatora powinien być dostosowany do wagi użytkownika. Im jest ona wyższa, tym orteza powinna być bardziej wytrzymała, by prawidłowo spełniała swoją funkcję.

Orteza stawu skokowego – rodzaje


Podczas zakupu ortezy trzeba również zwrócić uwagę na poziom jej sztywności. Te najbardziej sztywne wykorzystywane są w przypadku najpoważniejszych urazów, a także w przypadku leczenia kontuzji sportowych.
Ortezy półsztywne poleca się w sytuacjach łagodniejszych urazów, a także kiedy pacjent wraca już powoli do zdrowia. Wówczas można zamienić sztywny stabilizator na jego bardziej elastyczną wersję.
Wyróżnia się także ortezy miękkie, które mają przede wszystkim działanie profilaktyczne. Stosowane są przez sportowców, którzy kiedyś ulegli kontuzji i chcą się uchronić przed jej powrotem. Miękkie stabilizatory to także doskonałe rozwiązanie dla seniorów. Pomagają w łagodzeniu dolegliwości bólowych oraz chronią przed powstaniem urazu.

Stabilizator stawu skokowego a gips


Ortopedzi coraz częściej stawiają na ortezy w leczeniu różnorodnych urazów. Nie da się ich jednak zastosować w tych najpoważniejszych. Trzeba mieć na uwadze, że powrót stawu skokowego do zdrowia będzie czasem wymagał całkowitego unieruchomienia i założenia gipsu.
Warto jednak pamiętać, że w dalszej fazie leczenia często wskazana jest zmiana gipsu na stabilizator. Zapobiegnie to bowiem nadmiernemu naciskowi gipsu na kości, co paradoksalnie utrudnia zrastanie. Ponadto zbyt długie noszenie gipsu może doprowadzić do maceracji skóry, co nie grozi nam w przypadku zastosowania ortezy.

Orteza stawu skokowego – koszt


Cena ortezy stawu skokowego może być bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od jej rodzaju i przeznaczenia. Jeśli uraz jest poważny, możemy liczyć na dofinasowanie na zakup stabilizatora z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI