Orteza stawu skokowego – czym jest i kiedy stosować? Cz.1
Ortopedia

Orteza stawu skokowego – czym jest i kiedy stosować? Cz.1

Staw skokowy, potocznie zwany kostką, należy do jednych z najbardziej skomplikowanych stawów w ciele człowieka. Dzięki jego precyzyjnej konstrukcji możemy chodzić, biegać i skakać, jednak jeden fałszywy ruch może skończyć się dokuczliwym skręceniem, zwichnięciem, a nawet złamaniem. W przypadku urazu niezastąpionym wsparciem w leczeniu będzie orteza stawu skokowego. Czym jest, jak działa i gdzie można ją kupić? Więcej na jej temat dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Orteza stawu skokowego – czym jest?


Orteza stawu skokowego, zwana również stabilizatorem, ma za zadanie unieruchomić staw w momencie jego urazu. Wykazuje zatem działanie podobne do gipsu z tą różnicą, że w przypadku zastosowania ortezy, stabilizacja nie jest tak sztywna, a sam sprzęt jest zdecydowanie lżejszy.
Orteza pozwala również na sprawniejsze poruszanie się, niż, jak to ma miejsce w przypadku zastosowania gipsu. Dzięki temu noga nie jest całkowicie unieruchomiona i nieustannie podlega działaniu rehabilitacyjnemu, co przyspiesza powrót do pełnej sprawności.
Dodatkową zaletą stabilizatora jest materiał jego wykonania. W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym można znaleźć różnorodne rodzaje ortez, do których stworzenia użyto zróżnicowanych tworzyw. Wyróżniamy stabilizatory bezszwowe, neoprenowe i siatkowe. Każdy z tych materiałów zapewnia stopie odpowiednią wentylację.

Orteza stawu skokowego – działanie


Orteza w przeciwieństwie do gipsu ma szersze zastosowanie. Można ją wykorzystać nie tylko przypadku leczenie urazów, ale również profilaktycznie. Często korzystają z niej sportowcy, by zapobiec wystąpieniu kontuzji, zwłaszcza w sytuacjach, gdy ta już kiedyś miała miejsce.
Ponadto stosowanie stabilizatora zwiększa przepływ krwi w kończynie, sprawiając, że stopa rozgrzewa się. Ta właściwość może mieć dobroczynne działanie w zwalczaniu bólu, także tego reumatycznego.
Stabilizator stawu skokowego może mieć zastosowanie zarówno podczas zwichnięć, skręceń, jak i złamań kostki. O jego użyciu decyduje lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta. Nie poleca się sięgania po ortezy na własną rękę. Tylko odpowiednio dobrany sprzęt przyspieszy powrót do zdrowia i zapewni prawidłowe zrastanie się uszkodzonego stawu.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI