Orteza stawu łokciowego – kiedy warto?
Ortopedia

Orteza stawu łokciowego – kiedy warto?

Ból w łokciu, zwichnięcie, skręcenie stawu łokciowego albo inna kontuzja to najczęstsze przyczyny sięgania po ortezę. Kiedy jeszcze warto skorzystać z tego praktycznego i skutecznego sprzętu rehabilitacyjnego? A także jak dobrać stabilizator stawu łokciowego tak, by idealnie spełnił swoją funkcję. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Po ortezę stawu łokciowego sięgają najczęściej sportowcy, a także osoby po przebytych urazach łokcia i będące w procesie rehabilitacji po zabiegu chirurgicznym.

Orteza stawu łokciowego – po co?


Podstawową funkcją stabilizatorów łokcia jest zapewnienie stawowi odpowiedniej stabilizacji oraz uchronienie go przed nadmierną ruchomością. W zależności od rodzaju ortezy, można wybrać taką, która pozwala na większy zakres ruchu lub taką, która prawie zupełnie ograniczy ruchomość stawu. Zakres ruchomości stabilizatora dopasowuje się do rodzaju urazu i możliwości pacjenta. Zawsze jednak celem sięgnięcia po ortezę stawu łokciowego jest prawidłowe zabezpieczenie łokcia po urazie lub jego ochrona w podczas procesu powrotu do pełnej sprawności.

Orteza stawu łokciowego – jak dobrać?


Po stabilizator łokcia sięga się w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest nagły uraz lub złamanie, które nie wymaga założenia gipsu, a także rozerwanie torebki stawowej, czy ścięgien lub mięśni. Druga sytuacja, w której stosuje się ortezy, to wszelkiego rodzaju lżejsze urazy takie jak naciągnięcia, przeciążenia czy naderwania.
Gdy mamy do czynienia z nagłym urazem łokcia, często konieczna jest interwencja chirurgiczna. W takiej sytuacji orteza zastępuje gips. Jej celem jest unieruchomienie kończyny tak, by mogła swobodnie się zrosnąć i zregenerować. Konieczne będzie sięgnięcie po specjalistyczne ortezy łokciowe odpowiednio zabezpieczające kończynę i gwarantujące solidną stabilizację stawu oraz kości z nim sąsiadujących. Zaletą stabilizatora w takiej sytuacji jest możliwość stopniowego zwiększania ruchomości w łokciu, czego nie da się zrobić w przypadku gipsu. Stosowanie ortezy pozwala zatem na szybsze rozpoczęcie rehabilitacji i wcześniejszy powrót do zdrowia.
Jednak stabilizator łokcia sprawdzi się nie tylko w nagłych i skomplikowanych urazach. Może być równie pomocny w lżejszych schorzeniach. Zadaniem tego typu ortez jest zapewnienie pełnego zakresu ruchu przy jednoczesnym utrzymaniu fizjologicznego położenia stawu, więzadeł i kości. Tym sposobem orteza zapobiega kontuzjom i innym urazom. Po tego rodzaju stabilizatory tzw. miękkie często sięgają sportowcy np. tenisiści i golfiści.
Ortezy miękkie stawu łokciowego sprawdzają się również, kiedy pacjent po urazie chce wrócić do aktywności fizycznej lub do pracy. Wówczas stabilizator będzie stanowił dodatkową ochronę.
Doraźnie orteza łokcia może pomóc również zniwelować dolegliwości bólowe związane z reumatyzmem, artretyzmem lub innym stanem zapalnym czy zwyrodnieniowym. Trzeba jednak pamiętać, by w takich sytuacjach skonsultować sięgnięcie po stabilizator z lekarzem i nie zapominać o specjalistycznym leczeniu konkretnego schorzenia.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI