Orteza na kolano – kiedy warto po nią sięgnąć? Cz.1
Ortopedia

Orteza na kolano – kiedy warto po nią sięgnąć? Cz.1

Przyczyn konieczności skorzystania z ortezy na kolano jest wiele. Często sięgają po nią pacjenci po rożnego rodzaju urazach stawu kolanowego, ale też osoby cierpiące na choroby zwyrodnieniowe lub problemy neurologiczne. Od tego jaka jest przyczyna dolegliwości kolanowych, zależy wybór odpowiedniej ortezy. O rodzajach i zastosowaniu kilku z nich przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Orteza stawu kolanowego należy do tego rodzaju sprzętu ortopedycznego po które sięgamy w poważniejszych przypadkach. Zazwyczaj konieczność korzystania z niej zalecana jest przez lekarza. Nie radzimy stosować stabilizatorów na własną rękę, gdyż tym sposobem możemy sobie zrobić jeszcze większą krzywdę.
Należy podkreślić, że staw kolanowy należy do jednych z najbardziej skomplikowanych w swojej budowie, a do tego musi znosić bardzo duże obciążenia. Wszelkie dolegliwości z jego strony nie powinny być zatem bagatelizowane, tylko niezwłocznie konsultowane z fizjoterapeutą lub ortopedą. Dopiero po odpowiedniej diagnozie należy podjąć dalsze działania, a jednym z nich może być sięgniecie po profesjonalną ortezę na kolano.

Dzianinowa orteza na kolano – przy niewielkich przeciążeniach i profilaktycznie


Do jednych najpopularniejszych stabilizatorów kolanowych należą wersje wykonane z dzianiny. Zakłada się je przez stopę, naciągając na staw. Tego rodzaju ortezy są mocno obciskające, dzięki czemu pozwalają utrzymać kolano w odpowiednim położeniu.
Ich zadaniem jest zapewnienie prawidłowego wsparcia np. podczas powrotu po kontuzji do aktywności fizycznej. Dzianinowa orteza na kolano nie ogranicza ruchów w stawie, ale zabezpiecza przed ich nadmierną amplitudą.
Tego rodzaju produkt sprawdzi się też doraźnie w przypadku różnego rodzaju dolegliwości bólowych kolana, stanów zapalnych czy zwyrodnień. Pamiętajmy jednak, że jeśli ból utrzymuje się długo i nie ustępuje, należy udać się po poradę do specjalisty.

Orteza stabilizująco – korygująca stawu kolanowego First


To kolejny rodzaj stabilizatora kolanowego, który stosuje się w przypadku różnego rodzaju urazów. Sprawdza się również, kiedy pragniemy wrócić po kontuzji do uprawianego wcześniej sportu lub jako forma doleczania po zabiegu rekonstrukcji więzadła stawu kolanowego.
Ta orteza stanowi zdecydowanie solidniejsze wsparcie niż poprzednia. Posiada anatomiczny kształt. Wyposażona jest w aluminiową ramę, która utrzymuje kolano na swoim miejscu. Dużą zaletą tego modelu jest policentryczny zamek, który pozwala na ograniczenie ruchu kątowego w wybranym przez nas zakresie, a także całkowite unieruchomienie stawu.
Do tego produkt powstał z oddychających, wytrzymałych materiałów, które gwarantują maksimum bezpieczeństwa i komfortu podczas użytkowania.
Więcej na temat specjalistycznych ortez na kolano, przeczytasz w kolejnym artykule.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI