Operacyjne leczenie dyskopatii cz.1
Ortopedia

Operacyjne leczenie dyskopatii cz.1

Problemy z kręgosłupem, a wśród nich również dyskopatia, stają się chorobą cywilizacyjną. Dotykają coraz większe rzesze osób, a silny ból bardzo często utrudnia normalne funkcjonowanie. Niestety w niektórych przypadkach regularne ćwiczenia i rehabilitacja już nie wystarczają i ostatecznym rozwiązaniem jest zabieg operacyjny.

 

Dyskopatia powstaje, gdy dyski oddzielają od siebie sąsiadujące kręgi. Utrzymują one kręgi w należytych odstępach i amortyzują groźne dla kręgosłupa wstrząsy. W skutek przeciążenia kręgów może dojść do spłaszczenia dysku, a w tedy sąsiednie stawy zaczynają się o siebie ocierać. Z czasem chrząstka stawowa staje się coraz cieńsza i powstają na niej nierówności oraz rysy. Efektem może być przerwanie pierścienia włóknistego, przez co dochodzi do wysunięcia dysku. Powstała w ten sposób wypuklina może uciskać na rdzeń kręgowy czy też korzenie nerwowe. Pojawia się wtedy uciążliwy ból nasilający się w trakcie poruszania.

 

Jednym z nowszych zabiegów na dyskopatię jest termonukleoplastyka (IDET), która polega na przezskórnym operowaniu dyskopatii lędźwiowej. Umożliwia ona rozbicie tkanki dysku zmniejszając tym samym ucisk na chory korzeń nerwowy z użyciem wysokiej temperatury. Procedurę tę zaleca się osobom młodym, u których dyskopatia lędźwiowa jeszcze nie jest zaawansowana i u których nie doszło do dużej deformacji krążka, przerwania pierścienia włóknistego, obniżenia przestrzeni między kręgami czy zwężenia kanału kręgowego. Podczas operacji do przestrzeni międzykręgowej wprowadza się cewnik, który zostaje umieszczony w krążku międzykręgowym, z cienkim drucikiem podłączonym do prądu. Pod wpływem wysokiej temperatury (50 ?C) włókna kolagenowe pierścienia się kurczą i tym samym zmniejsza się objętość dysku. Cały zabieg przeprowadzany jest pod kontrolą RTG i ze znieczuleniem miejscowym.

 

Dzień po zabiegu można już opuścić szpital, jednak ból w miejscu ukłucia może być odczuwany nawet do 2 tygodni. W trakcie powrotu do zdrowia zaleca się nosić gorset ortopedyczny przez 6 tygodni i jednocześnie wzmacniać mięśnie brzucha przez regularne ćwiczenia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że operacja ta nie gwarantuje trwałego ustąpienia pojawiających się dotychczas dolegliwości.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI