Opadająca stopa – czym jest i jak ją leczyć?
Ortopedia

Opadająca stopa – czym jest i jak ją leczyć?

Opadająca stopa to dolegliwość, która pojawia się najczęściej u pacjentów z różnorodnymi problemami neurologicznymi. Zazwyczaj jej przyczyną jest porażenie nerwu strzałkowego, stanowi też powikłanie po udarze lub przebytym urazie. Czym się charakteryzuje to schorzenie i jak je leczyć? O tym w dzisiejszym artykule.

Opadająca stopa – objawy


Opadająca stopa powoduje, że pacjent zaczyna stawiać kroki odwrotnie niż osoba zdrowa, czyli z palców na piętę. Ten rodzaj chodu nazywa się bocianim lub brodzącym. Do tego chory ma tendencję do zbyt wysokiego unoszenia kolan, by uniknąć zahaczenia placami o nawierzchnię. Opadająca stopa to schorzenie o tak charakterystycznych objawach, że nie da się ich przeoczyć.
Ponadto schorzeniu może towarzyszyć ból, mrowienie czy drętwienie. Zdarzają się zaniki mięśni i czucia w obrębie stopy oraz całego nerwu strzałkowego. Do tego chory nie może chodzić ani stać na pięcie. Mogą wystąpić przykurcze mięśni wywołujące rozwój stopy końsko – szpotawej.

Opadająca stopa – przyczyny


Najczęstszą przyczyną dolegliwości jest porażenie stawu strzałkowego. Stanowi on odnogę nerwu kulszowego. Dysfunkcje tych nerwów wynikają zazwyczaj z przewlekłych zwyrodnień w obrębie lędźwiowo – krzyżowej części kręgosłupa, mogą też być objawem cukrzycy lub miażdżycy. Problem opadającej stopy dotyczy również pacjentów po udarze. Zdarza się także, że schorzenie stanowi skutek poważniejszych chorób takich jak nowotwory, stwardnienie rozsiane czy dystrofia mięśniowa.
Przyczyną opadającej stopy może być także uraz, w którym nastąpiło uszkodzenie nerwu strzałkowego.

Opadająca stopa – diagnoza


Diagnozowanie opadającej stopy odbywa się zazwyczaj na podstawie badania fizykalnego, a także zdjęcia RTG lub USG. Część lekarzy zleca również wykonanie elektromiografii.

Opadająca stopa – leczenie


Leczenie opadającej stopy odbywa się przede wszystkim na wyeliminowaniu przyczyny uszkodzenia nerwu strzałkowego. Kolejnym krokiem jest rehabilitacja polegająca przede wszystkim na wykonywaniu odpowiednio dobranych ćwiczeń.
W większości przypadków pomocnym sprzętem rehabilitacyjnym będzie orteza na opadającą stopę, która pozwala na utrzymanie prawidłowego ułożenia kończyny. Do tego zabezpiecza pacjenta podczas poruszania się i zapobiega zahaczaniu palcami o nawierzchnię.
Wyróżnia się dwa rodzaje ortez na opadającą stopę – statyczne i dynamiczne. Pierwsze to sztywne stabilizatory utrzymujące stopę w jednakowym położeniu przez cały czas. Drugie natomiast pozwalają na fizjologiczny ruch stopy podczas chodzenia.
W skrajnych przypadkach niezbędna może okazać się interwencja chirurgiczna np. gdy nerw strzałkowy został zerwany.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI