Nowoczesne alternatywy dla gipsu
Ortopedia

Nowoczesne alternatywy dla gipsu

Gips stosuje się najczęściej w sytuacji złamania kości lub poważnego uszkodzenia stawów. Jest to najpopularniejsza metoda, jednak coraz bardziej przestarzała. W ostatnim czasie w medycynie pojawiły się innowacyjne rozwiązania, które równie skutecznie unieruchamiają kończynę, a przy tym zapobiegają negatywnym skutkom ubocznym noszenia gipsu. Poznajcie je.

Silny uraz stawu lub złamanie kości wymaga stabilizacji, której zadaniem jest zapewnienie kontaktu odłamków kości lub zerwanych ścięgien ze sobą, utrzymanie odpowiedniej osi kończyny, a także umożliwienie korzystania z ręki lub nogi, mimo uszkodzenia.

Gips – za i przeciw


Do tej pory najczęstszym rozwiązaniem w przypadku złamania kości był tradycyjny gips. Jednak metoda ta, by zadała egzamin, wymaga odpowiedniego założenia, w przeciwnym wypadku może dojść do licznych powikłań, łączenie ze źle zrośniętą kończyną, która będzie trzeba ponownie leczyć operacyjnie.
Ponadto źle założony gips może zaburzać unerwienie i ukrwienie. A nawet jeśli technika wykonania jest prawidłowa, to i tak tego typu unieruchomienie prowadzi do zaniku mięśni, a czasem nawet demineralizacji kości i osłabienia ścięgien, co wymaga długiej rehabilitacji po zdjęciu tradycyjnej formy stabilizacji kończyny.

Alternatywy dla gipsu


Dlatego lekarze coraz częściej sięgają po inne rozwiązania. Obecnie rośnie popularność opatrunków szklanych nasączonych żywicą polimetanową. Ich główną zaletą jest lżejsza waga, szybsze schniecie (30 minut w porównaniu z tradycyjnym gipsem, który schnie nawet dobę), odporność na zamoczenie, przepuszczalność powietrza, przenikalność promieni rentgenowskich oraz różny stopień sztywności.
Ten ostatni atut sprawia, że opatrunki szklane można zmieniać wraz z postępem leczenia. W pierwszej fazie można sięgnąć po tradycyjny gips do całkowitego nieruchomienia, ale kiedy kończyna zacznie się zrastać, gips można zmienić na lżejszy opatrunek szklany, który odciąży rękę lub nogę i pozwoli jej również na wykonywanie niewielkich ruchów, co przyspieszy proces gojenia.

Stabilizatory i ortezy


Innym rozwiązaniem są także stabilizatory i ortezy, które stosuje się zamiast  gipsu w przypadku urazów stawów np. stawu kolanowego, skręceń stawu skokowego lub zerwania ścięgna Achillesa. Są to nowocześnie zaprojektowane akcesoria ortopedyczne wykonane z miękkich, przepuszczających powietrze materiałów w odpowiedni sposób usztywniających kończynę.
W przeciwieństwie do gipsu stabilizator umożliwia wykonywanie ruchów w zależności od określenia ich zakresu. Jego stosowanie zmniejsza ryzyko utraty masy mięśniowej i ogólnego osłabienia kończyny. Dzięki ortezie rehabilitacja pourazowa będzie więc szybsza i bardziej afektywna.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI