Niebezpieczne urazy i schorzenia łokcia. Sprawdź!
Ortopedia

Niebezpieczne urazy i schorzenia łokcia. Sprawdź!

Przewlekły ból w okolicach łokcia nie daje Ci żyć? Nie możesz wykonywać najprostszych czynności bez ciągle towarzyszącego „zakłucia”? Być może to problem, który powinieneś skonsultować ze specjalistą. W dzisiejszym artykule omówimy kilka dolegliwości związanych ze stawem łokciowym. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego boli mnie łokieć?


Istnieje kilka powodów, które mogą powodować bóle łokcia. Jedną z przyczyn są zaburzenia stawowe – złamania czy odłamki chrzęstno-kostne. Kolejną stanowią zaburzenia okołostawowe, czyli stany zapalne tkanek znajdujących się wokół łokcia (ścięgna, mięśnie, kaletki). Trzecim powodem mogą być dolegliwości związane z bólem rzutowanym, czyli dysfunkcjami związanymi z kręgosłupem szyjnym i barkiem.

Łokieć tenisisty


Łokieć tenisisty w rzeczywistości nazywa się tendinopatią lub entezopatią. Schorzenie dotyka mięśni prostownika nadgarstka i jest spowodowane uszkodzeniami struktury włókien kolagenowych, które składają się na ścięgna.
Objawy łokcia tenisisty leczy się poprzez zastosowanie odpowiedniej fizykoterapii. Sięga się po możliwości jonoforezy, ultradźwięków czy krioterapii. W niektórych sytuacjach wykorzystuje się ortezy stawu łokciowego lub tzw. tapping (plastrowanie) odciążający staw.
Do grupy wysokiego ryzyka zalicza się osoby pracujące przy komputerach.

Zespół rowka nerwu łokciowego


Odczuwasz mrowienie w małym i serdecznym palcu, zwłaszcza przy zginaniu łokcia? Twoje ruchy zaczynają być mniej precyzyjne, niezdarne, zdarza Ci się coraz częściej upuszczać przedmioty? Być może cierpisz z powodu zespołu nerwu łokciowego. Przyczyną tego schorzenie może być bezpośrednie uderzenie lub długotrwały ucisk. Poza tym może on wynikać z guzów kanału nerwu łokciowego lub przemieszczania się nerwu łokciowego.

Zespół kanału łokciowego (kanału Guyona)


Zespół kanału łokciowego polega na ucisku nerwu łokciowego na poziomie nadgarstka. Co jest tego powodem? Zespół występuje najczęściej w następstwie tętniaka tętnicy łokciowej, ganglionu czy tłuszczaka.
 

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI