Najczęstsze urazy stawu skokowego
Ortopedia

Najczęstsze urazy stawu skokowego

Wbrew swojej nazwie staw skokowy nie służy jedynie do skakania, ale głównie do codziennego przemieszczania się, czyli chodzenia. Siłą rzeczy jest przez to narażony na urazy nawet podczas zwykłego spaceru, chociaż najczęściej dochodzi do nich podczas zajęć sportowych, jak gra w koszykówkę lub piłkę nożną albo przy pokonywaniu nierówności terenowych, np. podczas wspinaczki albo biegów i marszobiegów terenowych.

Co to jest staw skokowy?


Popularnie nazywa się go po prostu kostką i chodzi o charakterystyczną główkę nad piętą po zewnętrznej części stopy. Jednak ściślej podchodząc do tematu, to „kostka” jest jedynie górną częścią całego stawu skokowego i są to końce kości piszczelowej, strzałkowej oraz skokowej wzmocnione błoną, czyli torebką stawową oraz czterema więzadłami. Dolna część stawu skokowego to z kolei dwie części: staw skokowy przedni, skokowo-piętowo-łódkowy oraz staw skokowy tylny, czyli skokowo-piętowy, także wzmocnione więzadłami, kolejno: trzema oraz czterema. Dla szczegółowych rozważań nad stopniami urazów ma to znaczenie wyłącznie dla ortopedy, dla nas ważniejsze są rodzaje urazów kostki.

Rodzaje urazów stawu skokowego


Tzw. skręcenie kostki, zwichnięcie kostki oraz urazy więzadeł są najczęstszymi z występujących urazów stawu skokowego, przy czym w każdym z nich są stopnie lżejsze i cięższe, a przy niektórych będzie potrzebny sprzęt rehabilitacyjny, oferowany m.in. na stronie mdh.pl.

Skręcenie kostki


Uszkodzenie torebki stawowej oraz wzmacniających ją więzadeł, występujące w trzech stopniach:

    • naciągnięcie więzadeł, któremu towarzyszy obrzęk i bolesność;

 

    • naderwanie więzadeł, z objawami jak poprzednio, ale o nasilonym stanie;

 

    • rozerwanie więzadeł, czyli najpoważniejszy stopień, gdzie mamy do czynienia z przerwaniem więzadła, niestabilnością stawu oraz silnym bólem i obrzękiem.W tym wypadku może zostać użyta orteza stawu skokowego albo opatrunek gipsowy.

Zwichnięcie kostki


Przemieszczenie się względem siebie kości i innych powierzchni tworzących staw skokowy. Mamy tu do czynienia z rozerwaniem torebki stawowej oraz więzadeł, a elementy stawu nie mogą powrócić samoistnie do zdrowego układu. Jest to kontuzja, gdzie jest konieczna interwencja specjalisty, który nastawi staw. Nieleczone zwichnięcie doprowadza do patologicznych, trudnych do naprawienia zmian, mogących trwale zaburzyć funkcję stawu.

Złamanie kostki


Przy złamaniu w obrębie stawu skokowego najczęściej mamy do czynienia ze złamaniem kości goleni, łączącej wraz ze strzałką staw skokowy z kolanem. Przy czym zdarzają się sytuacje ze złamaniem jednej kości, dwóch albo i trzech, gdzie złamaniem objęty jest również brzeg piszczeli. Jest to uraz na tyle poważny, że w leczeniu zawsze musi uczestniczyć chirurg, który złoży złamanie i założy opatrunek gipsowy, a w wypadku złamania otwartego przeprowadzi operację.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI