Najczęstsze urazy i kontuzje – przyczyny, objawy i sposoby leczenia cz. 1
Ortopedia

Najczęstsze urazy i kontuzje – przyczyny, objawy i sposoby leczenia cz. 1

Urazy i kontuzje zdarzają się nie tylko sportowcom, ale także osobom, które stronią od aktywności fizycznej. Często nabawiamy się ich przez nieuwagę lub przecenienie własnych możliwości. O tym, jakich dolegliwości układu ruchu doświadczamy najczęściej, przeczytacie w dzisiejszym artykule. Poznajcie ich przyczyny, objawy, a także sposoby leczenia.

Zerwane więzadła


Naderwanie lub całkowite zerwanie więzadeł zdarza się bardzo często. Uraz tworzy się wówczas, gdy nasz staw skręci się bardziej niż przewiduje to jego fizjologiczna możliwość. Kontuzja najczęściej dotyka okolic kolana, zdarza się u narciarzy, biegaczy, tenisistów czy piłkarzy.
Głównym objawem urazu jest widoczna opuchlizna i ból uniemożliwiający chodzenie. Objawy mogą być różne w zależności od stopnia nasilenia kontuzji. W przypadku silnego bólu, który nie ustępuje, trzeba udać się do ortopedy. Jeśli mamy do czynienia jedynie z naderwaniem założenie ortezy czy stabilizatora pomoże w regeneracji więzadła. Jednak całkowite zerwanie wymaga leczenia operacyjnego.

Skręcenie kostki


Chyba każdy choć raz w życiu miał skręconą kostkę. Nie trzeba być sportowcem, by dopadła nas ta kontuzja. Często zdarza się na zwykłym spacerze, kiedy staniemy na niepewnym gruncie i omsknie nam się noga. Postępowanie przy tej dolegliwości, podobnie jak przy zerwaniu więzadła, zależy od stopnia urazu.
W łagodniejszej postaci następuje tylko naciągniecie torebki stawowej i więzadeł w stawie skokowym. Towarzyszy temu niewielki ból i obrzęk, który jednak nie uniemożliwia chodzenia.
Przy większych urazach torebka stawowa oraz więzadła zostają częściowo lub całkowicie przerwane, a osoba poszkodowana odczuwa silny ból, który nie pozwala chodzić. Pojawia się także krwiak i obrzęk.
Łagodniejsze formy skręcenia wymagają zimnych okładów, odpoczynku i zastosowania usztywnienia za pomocą elastycznej opaski lub bandażu. W bardziej inwazyjnych kontuzjach konieczna jest wizyta u ortopedy, który zaleci stosowanie stabilizatora lub założy gips.
Zerwanie więzadeł i skręcenie kostki to jedne z najbardziej popularnych urazów dopadających nie tylko sportowców, ale też przeciętnych zjadaczy chleba. Ale na nich lista najczęstszych kontuzji się nie kończy. Jej dalszą część przedstawimy w następnym artykule.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI