Lateralizacja rzepki – czym jest i jak ją leczyć?
Ortopedia

Lateralizacja rzepki – czym jest i jak ją leczyć?

Lateralizacja rzepki to jedna z najpopularniejszych kontuzji stawu kolanowego. Dotyka zazwyczaj osoby regularnie uprawiające sport. Nie da się jej nie zauważyć, gdyż towarzyszy jej duży ból. O tym, co jest przyczyną kontuzji i jak przebiega leczenie, dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Staw kolanowy składa się 3 części – kości udowej, piszczelowej i znajdującej się między nimi rzepki. Ta ostatnia powinna poruszać się między kłykciami kości, ale zdarza się, że przesuwa się w bok. Nazywa się to lateralizacją rzepki. Najczęstszą formą kontuzji jest boczne przyparcie rzepki powodujące uszkodzenie chrząstki kolana oraz naciągnięcie troczków przyśrodkowych i skurczenie troczków bocznych, co wywołuje silny ból. Ten rodzaj urazu występuje najczęściej u osób czynnie uprawiających sport.

Lateralizacja rzepki – przyczyny


Do lateralizacji rzepki dochodzi zazwyczaj podczas wysiłku fizycznego, lecz powstaniu kontuzji sprzyja nieprawidłowa budowa nasady dalszej kości udowej lub zniekształcenie nasady kości piszczelowej. Również sama rzepka może być nieprawidłowo ukształtowana, co zwiększa ryzyko urazu.
Jako że kolano to bardzo złożony staw, na jego prawidłowe funkcjonowanie wpływa bardzo wiele elementów. Do lateralizacji może więc przyczynić się osłabienie mięśnia czworogłowego uda, wrodzona lub nabyta koślawość kolan i pięt, różna długość nóg, płaskostopie, wady stóp i postawy, skrzywienie miednicy czy słabe mięśnie pośladkowe.

Lateralizacja rzepki – objawy


Jak już zostało wspomniane, w przypadku lateralizacji rzepki pojawia silny ból po zewnętrznej stronie kolana. Zmiany występujące w stawie znacznie ograniczają jego ruchomość. Pojawiają się utrudnienia podczas siadania i wchodzenia po schodach. Kontuzji towarzyszy charakterystyczny chrzęst oraz sztywność w stawie. W porę niezdiagnozowana i nieleczona lateralizacja rzepki może prowadzić do uszkodzenia chrząstki i zmian zwyrodnieniowych kolana.

Lateralizacja rzepki – leczenie


By zdiagnozować lateralizację rzepki, konieczny jest wywiad, badanie fizykalne oraz wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Na tej podstawie lekarz ortopeda diagnozuje kontuzję i zleca odpowiednie działania rehabilitacyjne.
Pierwszym krokiem jest zaniechanie wszelkich czynności obciążających kolano, w tym treningów. By zminimalizować towarzyszący urazowi stan zapalny, warto przyłożyć do uszkodzonego miejsca lód, zastosować ucisk oraz uniesienie nogi. Kiedy ból jest zbyt silny, można sięgnąć po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W pierwszym okresie pomocne będzie również stosowanie stabilizatora kolana.
Jednak najważniejsza w powrocie do zdrowia jest rehabilitacja. Odpowiedni zastaw ćwiczeń z wykorzystaniem sprzętu rehabilitacyjnego opracowuje fizjoterapeuta. Regenerację rzepki przyspieszą także zabiegi fizykoterapeutyczne.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI