Sezon rowerowy zaczął się już na dobre. Na ścieżkach rowerowych w miastach jak i poza nimi coraz częściej widać rowerzystów. Jak się okazuje, podobnie jak i w innych dyscyplinach sportowych, tak i w kolarstwie występują urazy i kontuzje. Które są najczęstsze i jak się przed nimi chronić?
Każdemu rowerzyście zdarzył się z pewnością przynajmniej kilka upadków. Przy dużych prędkościach, kolizje i upadki mogą okazać się bardzo groźne- prócz zdarcia naskórka i niegroźnych obić mogą prowadzić nawet do złamań kości i zwichnięć stawów.
Bardzo częsty u rowerzystów jest tzw. zespół pasma biodrowo- piszczelowego (ITBS), czyli ból w okolicy bocznej kolana oraz w okolicy głowy strzałki. Dolegliwości te są skutkiem przeciążenia treningowego. Nie muszą mieć bezpośredniego związku ze stawem kolanowym: przyczyną może być zła praca biomechaniczna stawu biodrowego, skokowego bądź miednicy. W przypadku odczuwania symptomów ITBS należy zwrócić się do fizjoterapeuty.
Drugą dość popularną kontuzją jest tendinopatia, czyli zapalenie ścięgna Achillesa. Ból może pojawić się w każdej części ścięgna podczas chodzenia. Prócz bólu może występować uczucie sztywności w obrębie stawu skokowego. Ważne, by nie mylić nadwyrężenia ścięgna Achillesa z jego naderwaniem, które jest o wiele bardziej bolesne i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Przyczyną kontuzji może być brak rozgrzewki, nieodpowiednia technika pedałowania lub źle dopasowany rower. Np. zbyt wysoko ustawione siodełko sprawia, że pięty są zbytnio skierowane ku dołowi, co powoduje stały skurcz łydek. Natomiast u doświadczonych kolarzy przyczyną kontuzji może być zbyt intensywny trening. Lekarstwem będzie tutaj odpoczynek, okłady z lodu, środki przeciwzapalne, a przy boleśniejszych kontuzjach można zastosować ortezę stawu skokowego.
Inną bolesną kontuzją jest zapalenie ścięgna rzepki. Objawem jest kłujący ból pojawiający się po wysiłku czy też podczas nagłego obciążenia nóg. Przyczyną może być zbyt niskie ustawienie siodełka bądź zbyt długa jazda na wysokich przerzutkach. Jeżeli jest to I stopień uszkodzenia, to wystarczy zadbać o prawidłową rozgrzewkę oraz dodanie ćwiczeń ekscentrycznych dla mięśni czworogłowych. W przypadku poważniejszych urazów należy zwrócić się do fizjoterapeuty.
Aby zapobiec jakimkolwiek urazom należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu roweru do naszego ciała- istotne jest prawidłowe ułożenie oraz rodzaj siodełka. Jazda na właściwych do panujących warunków przerzutkach także ma znaczenie. Warto pamiętać także o krótkiej rozgrzewce przed wyruszeniem w drogę. Dzięki temu nasze mięśnie będą rozgrzane i gotowe na większy wysiłek.