Kontuzje bramkarzy
Ortopedia

Kontuzje bramkarzy

Sportowcy, którzy regularnie trenują są szczególnie narażeni na różnorakie kontuzje. Duży wysiłek, przetrenowanie, a także wypadki na boisku mogą doprowadzić do kontuzji wykluczającej zawodnika nawet na kilka tygodni. Jakie urazy mogącemu uniemożliwić grę w kolejnym meczu dotyczą bramkarzy?

 

Jednym z częściej występujących urazów są skurcze mięśni. Jest to charakterystyczny element wysiłku fizycznego, który spotyka wielu sportowców. Do najczęstszych skurczy można zaliczyć skurcze mięśni nóg (czworogłowy i dwugłowy uda), zwłaszcza łydki oraz skurcze mięśni brzucha (kolki i kłucia w boku), a także w dolnych partiach pleców, czyli w okolicach odcinka lędźwiowego.

 

Przyczyn skurczy może być kilka. Mogą być spowodowane nieprawidłową rozgrzewką (lub jej brakiem), nieodpowiednim nawodnieniem organizmu i brakiem minerałów (takich jak magnez, wapń, sód i potas, które są wydalane w podczas wysiłku wraz z wodą), złym odżywianiem oraz problemami z krążeniem. Skurcze mięśni sygnalizują nam, że została zaburzona równowaga w organizmie. Należy być tutaj ostrożnym, bowiem może to przyczynić się do kolejnych urazów: uszkodzenia włókien mięśniowych, całego mięśnia czy też grupy mięśniowej oraz do zaburzeń w układzie krążeniowym. Dlatego też w przypadku częstych skurczy należy koniecznie udać się do lekarza.

 

Najbardziej narażonym na kontuzje stawem podczas uprawiania sportu jest staw skokowy. Staw ten jest najczęściej uszkadzanym stawem w wielu dyscyplinach sportowych. Łączy on kości podudzia (kość piszczelową i strzałkową) oraz stopy (przez kość skokową).

 

Najczęstszym urazem stawu skokowo-goleniowego jest jego skręcenie, które niestety jest bardzo często bagatelizowane. Objawem charakterystycznym dla tego urazu jest ból i obrzęk w okolicy kostki. Mogą powstawać też stłuczenia, które sugerują uszkodzenia więzadeł. Często mylone ze skręceniem jest zwichnięcie, jednak ta kontuzja jest o wiele poważniejsza i wiąże się z uszkodzeniami wewnątrz stawu.

 

W przypadku wystąpienia nagłego bólu stawu skokowego, wynikającego z jego uszkodzenia, należy niezwłocznie udać się do lekarza ortopedy. Może on zalecić przerwę w treningach i odpoczynek, odpowiednią rehabilitację i stosowanie stabilizatora kolana, a w poważniejszych przypadkach- nawet zabiegi. Odpowiednia diagnoza oraz leczenie jest tutaj niezwykle istotne, gdyż może zapobiec kolejnym problemom w przyszłości.

 

Rzadziej spotykanym, lecz poważnym urazem jest złamanie kostek goleni. W piłce nożnej do takich wypadków dochodzi stosunkowo rzadko, jednak mogą one wykluczyć zawodnika na długie miesiące, po których niezwykle trudno jest powrócić do wcześniejszej formy. Leczenie zależy tutaj od typu złamania i podejmowane jest po dokładnej diagnostyce (rtg, czasami również tomografia komputerowa). W przypadku złamań nieprzemieszczonych zwykle wystarczy unieruchomienie gipsowe na 6-10 tygodni.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI