Konieczna rehabilitacja? To normalne w tym zawodzie!
Ortopedia

Konieczna rehabilitacja? To normalne w tym zawodzie!

Chociaż coraz więcej Polaków ma wyższe wykształcenie i znacznie mniej pracuje w zawodach, w których to siła fizyczna jest priorytetem, nie oznacza to wcale, że nasze ciała czują się lepiej. Wiele godzin w pozycji siedzącej, praca w biurze, a nawet wieloletnia gra na instrumencie może być przyczyną nabytych schorzeń kręgosłupa.

Postawa zmęczeniowa? Wyprostuj się!


Nie ma co ukrywać, nasze nawyki co do postawy ciała, nie są najlepsze. Chociaż rodzice od dziecka powtarzają: nie garb się!, nie jest nam łatwo pozostać w pozycji wyprostowanej przez wiele godzin. Paradoksalnie, wydaje się nam ona nienaturalna. Garbimy się, przyjmujemy „postawę zmęczeniową”, a to może łatwo prowadzić do skoliozy. Wówczas na pomoc mogą przyjść gorsety ortopedyczne, stosowane do korekcji skrzywień lędźwiowych, piersiowych i szyjnych. Zmiany, jakie zachodzą w stylu życia, sprzyjają także dysfunkcjom obszaru szyjnego. Nadmierne pochylanie się w czasie pracy przy komputerze, a także nieprawidłowa postawa przy... oglądaniu telewizji, mogą spowodować, że szybko staniemy się właścicielami kołnierza ortopedycznego.

Nie tylko komputer


Nie powinniśmy jednak przerzucać winy wyłącznie na zwiększenie ofert pracy w biurach. Liczne zawody zmagają się z problemami kręgosłupa. Na jego ból szczególnie narzekają pianiści. Także inni muzycy, m.in. skrzypkowie czy wiolonczeliści cierpią z powodu wad postawy. Ciekawostką jest to, że w wielu wyższych szkołach muzycznych obowiązkowe są zajęcia... korekcyjne! Muzycy musieli zdać sobie sprawę z tego, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wiele godzin w nienaturalnej i niezdrowej pozycji, może przysporzyć nam bolesnych kłopotów. Dlatego tak ważna jest higiena pracy – krótkie przerwy, w trakcie których rozprostujemy kości, a także regularna gimnastyka mogą sprawić cuda.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI