Kołnierze ortopedyczne – który wybrać?
Ortopedia

Kołnierze ortopedyczne – który wybrać?

Kołnierze ortopedyczne stosowane są w przypadku urazów odcinka szyjnego lub zespołów bólowych. Ich zadaniem jest stabilizacja i unieruchomienie odcinka szyjnego w celu niedopuszczenia do dalszych urazów kręgosłupa szyjnego, a także rdzenia kręgowego. Nie zawsze jednak ten sam kołnierz ortopedyczny będzie wskazany dla każdego typu schorzenia. Na rynku dostępne są trzy główne modele tego typu produktów. Poniżej przedstawimy charakterystykę każdego z nich.
 

Kołnierz ortopedyczny typu Schantza


Ten kołnierz ortopedyczny jest najbardziej miękki i służy tylko do częściowego unieruchomienia. Z tego powodu, że jest nieco bardziej wygodny od innych modeli, może być stosowany przez dość długi okres. W trakcie jego używania pacjenci mogą dość swobodnie pracować i się poruszać. Najczęściej wykonany jest z miękkiej pianki poliuretanowej, a jego zapięcie i regulacja odbywa się przy pomocy rzepu. Kołnierz ten jest wyprofilowany anatomicznie, więc jego noszenie nie wywołuje dyskomfortu.
Ten produkt stosowany jest przy dysfunkcjach wymagających względnego unieruchomienia, artrozie, dyskopatiach, zespołach bólowych, doleczaniu stłuczeń, skręceń, stanach zapalnych i przeciążeniach układu mięśniowo-szkieletowego.

Kołnierz ortopedyczny typu Florida


Kołnierz Florida jest nieco sztywniejszy od Schantzy. Tego typu produkty wykonane są także z pianki poliuretanowej, z tym że posiadają dodatkową polipropylenową wkładkę usztywniającą.
Kołnierz ortopedyczny typu Florida  zalecany jest w przypadku poważniejszych uszkodzeń mięśni i więzadeł, przeciążeń i stanów zapalnych, dysfunkcji stawów międzykręgowych, uszkodzeń krążka międzykręgowego, artrozy, chorób reumatoidalnych, czy doleczeń skręceń i złamań.

Kołnierz ortopedyczny typu Campa (Philadelphia)


Ostatni typ kołnierza ortopedycznego jest modelem sztywnym. Zazwyczaj składa się z dwóch części, przez co zapewnia jeszcze większy stopień unieruchomienia niż kołnierz Florida. Campa raczej nie jest polecany do użytku domowego – najczęściej wykorzystują go pracownicy służb ratunkowych do natychmiastowego i pewnego usztywnienia odcinka szyjnego kręgosłupa. Produkt ten w pełni ogranicza jego ruchy. Stosuje się go przede wszystkim jako zabezpieczenie w stanach pooperacyjnych lub powypadkowych.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI