Kołnierz ortopedyczny – kiedy stosować?
Ortopedia

Kołnierz ortopedyczny – kiedy stosować?

Kołnierz ortopedyczny to rodzaj ortezy rehabilitacyjnej, której stosowanie zaleca się w różnorodnych przypadkach. Do najczęstszych należą urazy odcinka szyjnego kręgosłupa, a także istniejące procesy zwyrodnieniowe tej części ciała mogące wywoływać dolegliwości bólowe. Więcej na temat tego, kiedy sięgnąć po kołnierz ortopedyczny i jak wybrać najlepszy, przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Do czego służy kołnierz ortopedyczny?


Celem stosowania kołnierza ortopedycznego jest usztywnienie kręgosłupa szyjnego w odpowiedniej pozycji. Dzięki temu kręgi utrzymane są w fizjologicznym ułożeniu, a mięśnie zostają odciążone. Dzięki temu szyja ma czas, by wrócić do formy po urazie. Tego rodzaju orteza zabezpiecza także odcinek szyjny przed uszkodzeniami po różnorodnych zabiegach chirurgicznych. Wówczas stosowanie kołnierza ortopedycznego pełni funkcję rekonwalescencyjną i przyspiesza proces gojenia.
Ponadto kołnierz ortopedyczny może okazać się pomocny w takich dolegliwościach jak nerwobóle szyi i ramion, dyskopatia, choroby reumatyczne czy toczące się stany zapalne. Także osobom cierpiącym na skoliozę zaleca się stosowanie tego typu ortezy, by „wymusić na kręgosłupie” prawidłową postawę.
Należy pamiętać, że po kołnierz ortopedyczny sięgamy wyłącznie na podstawie zalecenia lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty. To specjalista powinien dobrać nam odpowiednią ortezę oraz wytłumaczyć, jak ją stosować. Wyróżnia się bowiem kilka rodzajów stabilizatorów odcinka szyjnego i każdy z nich sprawdzi się w innym przypadku. Istotne jest także czy mamy nosić kołnierze przez całą dobę, czy możemy go ściągać na noc lub zamieniać na bardziej miękką wersję. Także długość noszenia kołnierza nie pozostaje bez znaczenia. Nie należy nosić go dłużej, niż jest to wymagane. Średnia długość noszenia wynosi około 6 tygodni. Jednak każdy przypadek jest indywidualny, dlatego to specjalista powinien zadecydować o tym, jak długo należy stosować kołnierz.

Rodzaje kołnierzy ortopedycznych


Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje kołnierzy ortopedycznych: miękkie, półsztywne i sztywne. Te ostatnie dzielimy jeszcze na kołnierze Philadelphia i Campa. Ich zadaniem jest całkowite zablokowanie odcinka szyjnego przed jakimkolwiek ruchem. Sprawdzają się podczas transportu oraz zaraz po różnego rodzaju interwencjach chirurgicznych. W przypadku lżejszych urazów zaleca się sięgać po kołnierze półsztywne i miękkie. W większości przypadków najpierw sięga się po kołnierze sztywniejsze, a wraz z postępem procesu rehabilitacyjnego, zmienia się je na bardziej miękkie.

Czy można spać w kołnierzu ortopedycznym?


Tak, można spać w kołnierzu ortopedycznym. Przy wielu urazach jest to nawet obowiązkowe, przynajmniej na pierwszych etapach rehabilitacji. Dla zwiększenia wygody spania w ortezie zaleca się stosowanie poduszek ortopedycznych, które zadbają o prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Tego rodzaju akcesoria sprawdzą się również w profilaktyce, dla osób, które pragną zawczasu zadbać o swoją szyję, zwłaszcza kiedy długie godziny spędzają przed monitorem komputera.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI