Kołnierz ortopedyczny
Ortopedia

Kołnierz ortopedyczny

Zadaniem kołnierza ortopedycznego jest przede wszystkim usztywnienie kręgów szyjnych. Dzięki niemu głowa jest odpowiednio stabilizowana i unieruchomiona z przodu oraz z tyłu. Stosowany jest po wypadkach i w czasie różnych terapii. Tego typu usztywnienie zapobiega kolejnym potencjalnym uszkodzeniom kręgosłupa.

 

Kołnierze zwykle wykonywane są z pianki poliuretanowej i zapinane są przy pomocy rzepów. Mogą być jedno- lub dwuczęściowe. Aby użytkownik mógł dopasować odpowiednio wysokość podparcia podbródka i potylicy powinien on posiadać regulację obwodów. Coraz więcej kołnierzy posiada dodatkowo specjalne obszycie o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybowych, co przy dłuższym noszeniu zapobiega rozwijaniu się bakterii w jego okolicy. Najpopularniejszym podziałem jest klasyfikacja na trzy rodzaje kołnierzy. Pierwszy, typu Schantza, jest kołnierzem miękkim i został przystosowany do dłuższego noszenia. Drugim jest kołnierz Florida- trochę sztywniejszy od Schantzy, oraz Philadelphia (lub inaczej Campa), który ma największe usztywnienie i zazwyczaj jest dwuczęściowy.

 

Kołnierze mogą mieć różne zastosowanie. Przede wszystkim stosowane są, gdy podejrzewa się uraz kręgosłupa. Bardzo często używają ich służby ratunkowe przy różnego rodzaju wypadkach. Mają one zapobiec w takich przypadkach ewentualnym dalszym urazom odcinka szyjnego i rdzenia kręgowego. Przy podejrzeniu urazu kołnierz ortopedyczny nie jest zdejmowany do momentu wykonania potrzebnych badań i potwierdzeniu, że nie doszło do uszkodzenia kręgosłupa. W zależności od urazu dobiera się typ kołnierza o odpowiednich właściwościach. Stosowane są m.in. w leczeniu dyskopatii odcinka szyjnego kręgosłupa, przy zmianach zwyrodnieniowych szyi, do korekcji ustawienia głowy, a także jako leczenie uzupełniające w urazach żuchwy. Wykorzystywane są także przy dysfunkcjach obszaru szyjnego takich jak uszkodzenia mięśni i więzadeł, przy chorobach reumatoidalnych, przeciążenia i stany zapalne, dysfunkcje stawów międzykręgowych a także podczas doleczania stłuczeń, skręceń oraz złamań.

 

W związku z dużą ruchomością odcinka szyjnego kręgosłupa unieruchomienie głowy jest konieczne w niemal każdej sytuacji, gdy zachodzi jakiekolwiek podejrzenie urazu. Dodatkowo tego typu usztywnienie pomaga podczas rehabilitacji i w przypadku różnego rodzaju dolegliwości, dlatego decydując się na zakup kołnierza należy dobrać go bardzo starannie.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI