Kiedy stosować gorset ortopedyczny?
Ortopedia

Kiedy stosować gorset ortopedyczny?

Często prowadzony tryb życia nie sprzyja zdrowiu naszego kręgosłupa. Zła postawa podczas pracy, snu, siedzenia, a także otyłość i brak ruchu sprawiają, że „rusztowanie” naszego organizmu może zostać bardzo nadwyrężone. Potem następuje ból, drętwienie i konieczna wizyta u ortopedy, a w konsekwencji noszenie gorsetu ortopedycznego bądź pasów.

Jak działa gorset ortopedyczny?


Gorset ortopedyczny może działać na dwa sposoby – czynny i bierny. Sposób bierny polega na eliminacji patologicznego ustawienia kręgów i ucisk obszaru skrzywienia. Czynny z kolei polega na przywracaniu właściwej struktury mięśniowej i przeciwdziałaniu pogłębiania się wady.

Kiedy gorset ortopedyczny jest niezbędny?


Gorset ortopedyczny po konsultacji z odpowiednim specjalistą często stosuje się w przypadku:

    • Skoliozy – to jedna z wad postawy, która oznacza skrzywienie boczne kręgosłupa. Ze skoliozą mamy do czynienia w momencie, gdy skrzywienie wynosi ponad 10 stopni w płaszczyźnie czołowej. Wśród objawów skoliozy możemy wymienić przekrzywienie kręgosłupa na bok, wystawienie barku do przodu i do góry po jednej ze stron, wyboczenie tułowia, a także kłopoty z właściwym dopasowaniem garderoby.

 

    • Kifozy – kolejna z wad postawy, która oznacza łukowe odkształcenie kręgosłupa w stronę grzbietową. Wyróżniamy kifozę piersiową (charakteryzuje się wygięciem od 20 do 40 stopni) oraz patologiczną, jeśli znajduje się w odcinku szyjnym lub lędźwiowym kręgosłupa.

 

    • Lordozy – z kolei ta wada postawy charakteryzuje się wygięciem kręgosłupa w stronę brzuszną. Lordoza występuje u człowieka w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa.Gorset ortopedyczny w czasie profilaktyki


Gorset ortopedyczny może być także stosowany jako forma profilaktyki, gdy pacjentowi towarzyszy ból kręgosłupa. Jednak należy pamiętać o obowiązkowej konsultacji z lekarzem, który powinien monitorować pacjenta podczas noszenia gorsetu.

Gorset Javetta


Ten rodzaj gorsetu ortopedycznego jest wykorzystywany w czasach ostrych stanów. Dzięki niemu możemy właściwie stabilizować odcinek piersiowo-lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Gorset ortopedyczny Javetta jest stosowany w przypadkach dyskopatii, przy osteoporozie, a także po zabiegach operacyjnych.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI