Kciuk narciarza – przyczyny i sposoby leczenia
Ortopedia

Kciuk narciarza – przyczyny i sposoby leczenia

Kciuk narciarza, zwany też kciukiem leśniczego to uraz polegający na uszkodzeniu lub całkowitym zerwaniu ścięgna w okolicy stawu międzypaliczkowego dalszego, znajdującego się najbliżej czubka palca. Uszkodzenie może być na tyle duże, że uniemożliwia wyprostowanie kciuka, który pozostaje wygięty na kształt ptasiego szponu.

Na kciuk narciarza, jak sama nazywa wskazuje narażone są osoby jeżdżące na nartach, ale też bramkarze i inni, którzy nadmiernie obciążają tę część ręki, wywołując jej odginanie się od reszty dłoni.

Objawy kciuka narciarza


Głównym objawem jest silny ból występujący po łokciowej stronie stawu śródręczno-paliczkowego kciuka. Ponadto pojawia się obrzęk i wybroczyny. Może być wyczuwalny schodek w okolicy stawu, jeśli nastąpiło przemieszczenie więzadła. W poważnych urazach pojawia się odchylenie łokciowe kciuka przy pełnym zgięciu.

Diagnoza kciuka narciarza


Przy diagnozie najczęściej stosuje się prześwietlanie uszkodzonej dłoni, a pomocniczo wykonuje się USG lub rezonans magnetyczny.

Leczenie kciuka narciarza


Tuż po doznaniu urazu, należy przyłożyć do kciuka lód, by zmniejszyć obrzęk i nie dopuścić do powstania krwiaka. Jeśli ból jest silny, można sięgnąć po leki przeciwbólowe bez recepty. Kiedy dolegliwości bólowe utrzymują się, trzeba udać się do lekarza, by podjął dalsze działania.
W większości przypadków kciuk sam wraca do normy po około 4-6 tygodniach. W leczeniu pomocna jest fizjoterapia i inne działania rehabilitacyjne. Niektóre z urazów wymagają noszenia przez jakiś czas ortezy lub stabilizatora.
Jeśli nastąpiło całkowite zerwanie więzadeł, konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI