Jakie mogą być przyczyny bólu pięty po bieganiu?
Ortopedia

Jakie mogą być przyczyny bólu pięty po bieganiu?

Biegacze, zwłaszcza Ci początkowi, uskarżają się często na ból pięty po treningu. O ile ta przypadłość występuje sporadycznie, nie ma się czym przejmować. Jeśli jednak zamienia się w przewlekłą dolegliwość, uniemożliwia kolejne treningi i utrudnia chodzenie, należy udać się do lekarza ortopedy w celu zdiagnozowania przyczyny i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Wyróżnia się 3 rodzaje przyczyn bólu pięty: miejscowe, przeniesione i ogólnoustrojowe. W zależności od charakteru, potrzebne będzie odmienne postepowanie, by przywrócić piętę do prawidłowego funkcjonowania.

Przyczyny miejscowe


Do nich zaliczamy przede wszystkim ostrogę piętową, entezopatię rozcięgna podeszwowego, zmiany pozapalne i pourazowe, złamania przeciążeniowe, zmiany zwyrodnieniowe stanu stępu, ubytek ciała tłuszczowego pięty oraz neuropatie z usidlenia.

Przyczyny przeniesione


Wśród nich wyróżniamy zaburzenia osi kończyny, zaburzenia krążenia, wady stopy, patologie kręgosłupa i miednicy, zespół ciasnoty powięziowej, nierówności mięśniowe, przykurcz Achillesa, zapalenie kaletki maziowej lub ścięgna Achillesa.

Przyczyny ogólnoustrojowe


W tej grupie znajdują się takie choroby jak cukrzyca, zesztywniające zapalenie stawów i kręgosłupa, osteoporoza i nadwaga.

Leczenie bólu pięty


W długotrwałym i nasilającym bólu pięty koniecznie należy wybrać się do ortopedy, który na podstawie wywiadu, badania, USG oraz RTG stwierdzi, co jest przyczyną dolegliwości. W zależności od postawionej diagnozy leczenie najczęściej wymaga stosowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, podjęcia rehabilitacji lub fizykoterapii. Czasem konieczne może być stosowanie ortezy na stopę lub stabilizatora, który odciąży kończynę i wesprze regenerację. Pomocne okazują się także wkładki ortopedyczne. Bardzo ważne jest działanie własne pacjenta polegające na regularnych ćwiczeniach wykorzystujących odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny. Odpowiedni zestaw ułoży dla nas fizjoterapeuta.
Jeśli nieinwazyjne sposoby nie przynoszą rezultatów, czasem może być potrzebny zabieg chirurgiczny. Jest on konieczny zwłaszcza w ostrodze piętowej oraz kiedy trzeba uwolnić usidloną gałązkę nerwową lub napięte pasmo więzadłowe. Zabiegu dokonuje się także, gdy potrzebna jest korekcja statycznej deformacji stopy.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI