Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu ręki?
Ortopedia

Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu ręki?

Złamać rękę jest bardzo łatwo. Nieszczęśliwy upadek, przeforsowanie podczas treningu, uderzenie, udział w wypadku – to tylko niektóre sytuacje, w których spoistość struktury kostnej może zostać przerwana. Objawy złamania są bardzo dotkliwe – utrzymujący się ostry ból, obrzęk kończyny górnej, utrata zdolności swobodnego manewrowania ręką, krwiaki i siniaki. Potem jest wizyta w szpitalu, zakładanie gipsu i przyjmowanie środków przeciwbólowych, być może konieczność używania stabilizatora nadgarstka. Jednak jak wygląda czas po ściągnięciu gipsu? Jak wygląda rehabilitacja?

Jakie są etapy gojenia się kości?


W pierwszej kolejności chory doświadcza bólu, spowodowanego powstałym krwiakiem oraz utrzymującym się stanem zapalnym. W drugim etapie stan kości zaczyna się stabilizować. W trzecim etapie, zwanej naprawczą, odłamki kostne zaczynają się odbudowywać. W ostatniej fazie, fazie przebudowy, kość się rekonstruuje.

Jaką wiedzę powinien przekazać nam fizjoterapeuta?


Po pierwsze powinien nauczyć pacjenta, jak obchodzić się z temblakiem. Po drugie jego zadaniem jest stworzenie zestawu ćwiczeń dla pacjenta przy uwzględnieniu wszystkich ważnych czynników, takich jak rodzaj złamania, wiek, mobilność ruchowa itd., by później nauczyć pacjenta ich poprawnego wykonywania. Dzięki temu pacjent będzie mógł samodzielnie sprzyjać gojeniu się ręki.

Jaki cel mają ćwiczenia?


Kształt programu rehabilitacyjnego zależy w głównej mierze od stopnia złamania, jego zaawansowania i sprawności fizycznej pacjenta. Inaczej podejdziemy do złamania poprzecznego, spiralnego, a jeszcze inaczej do podokostnowego. W oparciu o zindywidualizowanie profilu dolegliwości specjalista zaproponuje odpowiedni zestaw ćwiczeń.
Ćwiczenia rehabilitacyjne mają za zadanie pomóc poszkodowanemu wrócić do kondycji sprzed wypadku, a także skrócić okres leczenia. Dzięki rehabilitacji możemy uniknąć wielu szkodliwych powikłań – zaburzeń zrostu, przykurczu w stawach czy pourazowej deformacji kostnej.
Możemy zastosować także fizykoterapię, a więc terapię ultradźwiękami, polem magnetycznym. Dobrym pomysłem jest podjęcie krioterapii, magnetoterapii czy ciepłolecznictwa.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI