Jak wrócić do siebie po złamaniu obojczyka?
Ortopedia

Jak wrócić do siebie po złamaniu obojczyka?


Obojczyk stanowi kość długą będącą połączeniem mostka i łopatki. Jego złamania są spowodowane najczęściej pośrednim urazem. Złamanie to może mieć miejsce także podczas porodu. Jak wygląda rehabilitacja?

W jaki sposób może zostać złamany obojczyk?


Obojczyk to jedna z najbardziej widocznych kości, który przyjmuje kształt litery S. Jeśli posiada jamę szpikową, to jest ona niewielka. Z reguły po prostu jej nie ma. Obojczyk stanowi punkt przyczepu ważnych mięśni, a przy okazji ochrania także niektóre narządy wewnętrzne. Najbardziej podatny na złamania jest w części środkowej.
Jedną z sytuacji, w której może dojść do złamania tej kości, jest poród odbywający się za pomocą sił natury. Należy do szeregu powikłań porodowych, które mogą dotknąć niemowlaka.
W zdecydowanej większości przypadków złamanie to efekt upadku, w czasie którego osoba poszkodowana odruchowo wyciągnęła rękę, by zasłonić się przed konsekwencjami. Do złamania obojczyka może także dojść podczas uprawiania takich sportów jak biegi, kolarstwo czy żużel, czyli takich, które wiążą się z szybkim przemieszczaniem się.

Jak rozpoznać złamanie obojczyka?


Oczywiście pierwszym sygnałem jest ból i znaczne ograniczenia ruchowe w obrębie obręczy barkowej. Do tego dochodzi jeszcze obrzęk, który powstaje przy złamaniu, a także widoczna deformacja kości. Jednakże złamanie może potwierdzić wyłącznie specjalista, posiłkujący się zdjęciami RTG., bądź badaniami obrazowymi jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Leczenie i rehabilitacja


To, w jaki sposób przebiegnie leczenie i rehabilitacja, jest ściśle związane z kilkoma czynnikami. Należą do nich: kondycja pacjenta, wiek (w przypadku dorosłych trzeba poświecić 3-4 tygodnie, u dzieci natomiast już po 2 tygodniach widać efekty), miejsce, w którym doszło do złamania i złożoność urazu.
Do leczenia złamania potrzebne jest unieruchomienie kończyny w temblaku bądź w ortezie barkowej. Dla odciążenia stawu barkowo-obojczykowego lub mostkowo-obojczykowego stosuje się także opatrunek Desaulta, czyli kamizelkę ortopedyczną.
Jeśli doszło do złamania z przemieszczeniem, konieczne będzie przeprowadzenie operacji.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI