Kołnierz ortopedyczny to produkt medyczny, który staje się odczuwalnym odciążeniem dla naszego organizmu w wielu wypadkach. Takie czynniki jak siedzący tryb życia, problem z pozostawaniem w prawidłowej pozycji, zmiany zwyrodnieniowe – to między innymi z tych powodów pacjenci sięgają po kołnierz ortopedyczny.
Czym jest kołnierz ortopedyczny?
Kołnierz ortopedyczny służy jako orteza, która ma na celu stabilizację odcinka szyjnego kręgosłupa. Jego głównym celem jest zapobieganie powstawania dalszych urazów i komplikacji w obrębie odcinka szyjnego. Czasowe unieruchomienie może pomóc w rehabilitacji. Należy jednak pamiętać, by nie działać na własną rękę i stosować kołnierz ortopedyczny zgodnie ze wskazaniami lekarza. Zbyt długie korzystanie z kołnierza może mieć skutek odwrotny do zamierzonego i stać się przyczyną zaniku mięśni.
Jakie są wskazania dla użytkowania kołnierza ortopedycznego?
Istnieje wiele przyczyn tego, dlaczego odcinek szyjny naszego kręgosłupa zaczyna szwankować. Jednym ze źródeł może okazać się długotrwałe zajmowanie siedzącej pozycji. Dotyczy to zwłaszcza osób, które pracują za biurkiem. Wiąże się to często między innymi z niewłaściwym ułożeniem głowy. Konieczność korzystania z kołnierza ortopedycznego może pojawić się również w sytuacjach, w których dana osoba choruje na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego takie jak skolioza i dyskopatia. Po urazach wywołanych wypadkami lekarze decydują się na zalecenie korzystania z omawianego produktu medycznego. Kołnierz może okazać się pomocny w czasie nerwobóli szyi i ramion.
Rodzaje kołnierzy ortopedycznych
Na rynku sprzętu medycznego możemy spotkać się z różnymi rodzajami kołnierzy ortopedycznych. Możemy mówić o:
- Kołnierzach jednoczęściowych – jeden z bardziej uniwersalnych produktów, który potrafi dostosować się niemalże do każdego pacjenta. Używa się go głównie w czasie rehabilitacji oraz w momencie transportu.
- Kołnierzach dwuczęściowych – stosuje się go u osób, które doznały urazów w wyniku złamania bądź skręcenia. Jego zadaniem jest łagodzenie bólu. Zaletą jest to, że gwarantuje skórze oddychanie.
- Kołnierzach ortopedycznych miękkich – materiałem użytym do produkcji tego rodzaju kołnierza jest miękka pianka. Używa się go w przypadkach bólów szyjnych, zmian zwyrodnieniowych czy zmian reumatycznych.
- Kołnierzach twardych – ten typ kołnierza składa się z miękkiej części wewnętrznej i twardej zewnętrznej. Pozwala to na właściwe unieruchomienie odcinka kręgosłupa.