Jak nie dopuścić do powikłań związanych ze stosowaniem ortez?
Ortopedia

Jak nie dopuścić do powikłań związanych ze stosowaniem ortez?

Ortezy ortopedyczne jak każdy sprzęt medyczny stosowane w sposób nieprawidłowy, niedokładny, za długi etc. mogą spowodować pewne powikłania zdrowotne. W dzisiejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze z nich, a także podpowiemy, jak unikać ich powstawania. Zachęcamy do lektury!

Otarcia skóry


Powstawanie otarć i ran na kończynie, na której założona jest orteza lub na drugiej kończynie (takie powikłania są stosunkowo częste w przypadku długotrwałego noszenia ortez kończyny dolnej, np. ortezy na kolano) jest dosyć powszechnym powikłaniem, wynikającym przede wszystkim z niedbałości pacjenta lub błędnego zalecenie modelu ortezy przez lekarza.
Wszelkie rany i otwarcia spowodowane są najczęściej złym dopasowaniem modelu ortezy, zbyt luźnym lub zbyt mocnym zaciśnięciu pasów. Ponadto, otarcia powstają na skutek wysokiej temperatury (kończyna poci się i ociera o materiał ortezy) oraz zanieczyszczeń, które mogą wnikać między ortezę a kończynę, podrażniając ją. Często to powikłanie jest wynikiem wrażliwej skóry pacjenta. Niezależnie jednak od przyczyny – aby unikać lub nie dopuścić do powtórnego wystąpienia otarć i ran, należy jak najczęściej kontrolować stan skóry (zwłaszcza na początku stosowania). Jeśli okres stosowania ortezy jest bardzo długi – wówczas, aby skóra kończyny mogła odpocząć, zaleca się co jakiś czas zdjęcie ortezy.

Obrzęk kończyny


Obrzęki kończyny są stosunkowo częstym powikłaniem noszenia ortezy. Nie zawsze mają one związek z nieprawidłowym jej dobraniem. Czynnikiem zwiększającym ryzyko powstania obrzęków jest z pewnością źle dopasowana orteza, ale także wysoka temperatura otoczenia, czy niewydolność krążenia. Przyczyną obrzęków jest bowiem słabszy dopływ krwi żylnej do kończyny. Aby uniknąć lub pozbyć się obrzęku należy co jakiś czas rozpinać, poluźniać lub całkowicie zdejmować ortezę. Ważne, aby w czasie, gdy kończyna nie jest chroniona ortezą, zminimalizować jej ruchy (chyba że lekarz zalecił inaczej).

Zanik mięśni


Zanik mięśni występuje czasem przy długotrwałym stosowaniu ortezy. Spowodowany jest unieruchomieniem kończyny, mocnym ograniczeniem jej ruchu, a także złym dopasowaniem ortezy (zbyt mocnym zapięciu jej). Aby uniknąć tego powikłania, należy stosować się do zaleceń lekarza w kwestii systematycznych ćwiczeń wzmacniających mięśnie kończyny.

Niedokrwienie tętnicze


Osoby z zaburzeniami neurologicznymi, cukrzycą oraz miażdżycą są narażone na okresowe lub długotrwałe niedokrwienie tętnicze w przypadku noszenia ortezy. Silny ból odczuwany wówczas przez pacjentów sygnalizuje, by niezwłocznie zdjąć ortezę. Aby zapobiec takim sytuacjom, należy poinformować lekarza o swoich chorobach i stosować się jego zaleceń w kwestii noszenia ortezy. Najczęściej osoby narażone na niedokrwienie muszą częściej rozpinać ortezę lub stosować ją wyłącznie w określonych przez lekarza sytuacjach.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI