Jak leczyć zmiany zwyrodnieniowe stawów?
Ortopedia

Jak leczyć zmiany zwyrodnieniowe stawów?

Zmiany zwyrodnieniowe stawów stają się coraz poważniejszym problemem nie tylko medycznym, lecz również społecznym. Choroba zwyrodnieniowa dotyka bowiem coraz większej liczby osób w coraz młodszym wieku, często utrudniając lub wręcz uniemożliwiając im normalne funkcjonowanie. Osoby cierpiące na tę przypadłość odczuwają pogorszenie jakości życia, zmuszone są do ograniczenia aktywności fizycznej, czasem również tracą zdolność do wykonywania dotychczasowych obowiązków służbowych. Dlatego tak istotnym jest znalezienie właściwej drogi opieki nad pacjentami dotkniętymi zmianami zwyrodnieniowymi oraz ich leczenia.

 

Choroba zwyrodnieniowa stawów, inaczej osteoartroza, może mieć swoje źródło zarówno w przemianach biologicznych, jak i zdarzeniach mechanicznych, zaburzających powiązane ze sobą procesy degradacji i syntezy chrząstki stawowej. Zachodzące w stawach zmiany prowadzą do powstania wyrośli kostnych (osteofitów), czemu towarzyszą stany zapalne w obrębie błony maziowej oraz tkanek okołostawowych. Stąd objawy w postaci bólu stawów, a także ograniczenia ich funkcji ruchowej.

 

W dawnych czasach choroba zwyrodnieniowa postrzegana była wyłącznie jako wynik naturalnego procesu starzenia się organizmu, w tym samego stawu, oraz mechanicznego ścierania się powierzchni stawowych. Z czasem jednak zauważono, że z problemem zmian zwyrodnieniowych zmaga się również coraz więcej młodszych osób, u których występuje nadmierne przeciążenie stawów.

 

Leczenie zmian zwyrodnieniowych ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych, zapobieganie dalszym zmianom degeneracyjnym oraz poprawę funkcjonalności stawu, która pozwoli zapobiec zanikom mięśniowym w jego obszarze. Może ono przebiegać objawowo, w postaci stosowania środków przeciwbólowych, opierać się na trudno dostępnych (długi czas oczekiwania) zabiegach fizjoterapeutycznych, a w ostateczności także na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Jak widać, żadnego z tych rozwiązań nie można uznać za "złoty środek" i pacjent często musi sam zmagać się ze swoim problemem.

 

Tymczasem jak się okazuje, istnieje również czwarta metoda leczenia choroby zwyrodnieniowej niektórych stawów, w tym kolanowego, która jest skuteczna i nieinwazyjna. Mamy tu na myśli stabilizatory kolana typu OA, które umożliwiają zmniejszenie nacisku na powierzchnie stawowe, dzięki czemu znacząco ograniczają dolegliwości bólowe. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ z powodu bólu pacjent ogranicza obciążanie i ruch kończyną, co z kolei prowadzi do powstawania zaników mięśniowych, pogorszenia stabilności i funkcji stawu, a w konsekwencji do jeszcze większego bólu. Poza tym tego rodzaju stabilizatory opóźniają procesy degeneracyjne, znacząco oddalając konieczność interwencji chirurgicznej lub wręcz umożliwiając jej uniknięcie.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI