Hiperostoza
Ortopedia

Hiperostoza

Hiperostoza jest chorobą zwyrodnieniową, która zmniejsza elastyczność kręgosłupa powodując jednocześnie przewlekły, choć niezbyt silny ból. Może on promieniować aż do kończyn i powodować drętwienie rąk czy nóg oraz ograniczać ruchomość stawów.

 

Schorzenie to dotyka przede wszystkim osoby w podeszłym wieku, zwłaszcza kobiety. Zmiany biochemiczne, biologiczne, molekularne i biomechaniczne zachodzące w komórkach doprowadza do rozmiękczania oraz występowania ubytków chrząstki stawowej oraz stwardnienia i zagęszczenia tkanki kostnej. Przy rozwoju choroby niekiedy pojawia się proces zapalny powodujący czasem małe wysięki oraz bóle pleców.

 

Jeszcze nie rozpoznano dokładnych przyczyn występowania hiperostazy. Jednak lekarzom udało się rozróżnić chorobę zwyrodnieniową pierwotną (o niekreślonych do końca przyczynach) oraz wtórną, która jest powodowana urazami, wrodzonymi wadami kręgosłupa, zaburzeń hormonalnych, uszkodzeń nerwów czy odkładania się związków fosforu i wapnia w stawach.

 

Choroba ta zagraża przede wszystkim kobietom w starszym wieku. Narażone na nią są zwłaszcza kobiety o grubokościstej budowie, które zmagają się z nadwagą.

 

W ramach leczenia konieczna jest zmiana trybu życia, sposobu odżywania oraz odpowiednia rehabilitacja zalecona przez lekarza ortopedę. Towarzyszące temu leczenie farmakologiczne pełni tutaj tylko funkcję uzupełniającą i to, czy jest w ogóle stosowane zależy od tego, czy zwyrodnienie powstało wskutek innych schorzeń, chorób czy urazów oraz jak intensywne są dolegliwości.

 

Osobom cierpiącym na hiperostazę zaleca się jak najwięcej ruchu, lecz nie powinien on być zbyt intensywny. Warto pomyśleć o codziennej (ale nie obciążającej) gimnastyce jeździe na rowerze czy też pływaniu. Niekiedy lekarze zalecają też zabiegi fizykoterapeutyczne lub leczenie sanatoryjne.

 

Jeżeli choroba dotknęła osobę w starszym wieku, lub gdy stadium hiperostozy jest już zaawansowane, powinna ona używać sprzętu ortopedycznego (np. stabilizatory, kule, gorset czy balkoniki rehabilitacyjne), który ułatwi jej poruszanie się oraz normalne funkcjonowanie.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI