Guzki Schmorla – czym są i jak je leczyć?
Ortopedia

Guzki Schmorla – czym są i jak je leczyć?

Guzki Schmorla to zmiany powstające w obrębie kręgosłupa, które najczęściej nie dają żadnych objawów, a wykrywa się je przypadkowo. Nazwa schorzenia pochodzi od nazwiska niemieckiego patologa, Christiana Georga Schmorla, który jako pierwszy opisał przypadłość w 1927 roku.

Guzek Schmorla to wpuklenie krążka miedzykręgowego do trzonu kręgu. Najczęściej tworzy się na odcinku piersiowym lub lędźwiowym. Schorzenie najczęściej spotykane jest u osób starszych, ale może dotyczyć pacjentów w każdym wieku. Częściej diagnozuje się je u mężczyzn. Badacze twierdzą, że guzki Schmorla mogą występować u 40 do nawet 80% populacji.

Przyczyny


Guzek Schmorla powstaje, gdy krążek międzykręgowy przemieszcza się nieprawidłowo przez blaszkę graniczną sąsiadującego kręgu. Nie ma jednoznacznej przyczyny tego zjawiska. Naukowcy twierdzą, że do powstawania dolegliwości przyczyniają się urazy i nadmierne przeciążenie kręgosłupa, ale też zaburzenia rozwojowe, niedobory witaminy D, choroby autoimmunologiczne oraz predyspozycje genetyczne. Schorzenie diagnozuje się też częściej u osób cierpiących na chorobę Scheuermanna, osteoporozę, chorobę Pageta lub nadczynność przytarczyc.

Objawy


Guzki Schmorla rzadko dają objawy i są wykrywane przypadkowo w trakcie innych badań. Jeśli nastąpi duże przemieszczenie krążka względem kręgu wówczas może powstać stan zapalny, a nawet martwica. W takich sytuacjach pojawia się też ból.

Diagnoza


Guzki Schmorla są dość łatwe do zdiagnozowania. Łatwo je zaobserwować na zdjęciu rentgenowskim kręgosłupa. Doskonale widoczne są również podczas tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego.

Leczenie


Guzki, które nie dają objawów nie podlegają leczeniu. Dopiero, kiedy pacjent uskarża się na ból, podejmuje się odpowiednie działania. W pierwszej fazie stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz fizjoterapię. Jeśli to nie przyniesie efektów, konieczna jest operacja. Najczęściej wykonuje się wertebroplastykę lub zabiegi stabilizacji kręgosłupa.
Po przejściu operacji pacjent musi poddać się rehabilitacji. Wskazane są ćwiczenia z użyciem odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego, który zaleci terapeuta. W powrocie do zdrowia pomagają też zabiegi fizjoterapeutyczne.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI