Endoproteza stawu biodrowego – kiedy jest potrzebna?
Ortopedia

Endoproteza stawu biodrowego – kiedy jest potrzebna?

Endoproteza to tzw. sztuczny staw wstawiany pacjentowi, u którego zwyrodnienie biodra osiągnęło zaawansowane stadium. Po to rozwiązanie sięga się, gdy mniej inwazyjne metody zawiodły, a postępujące uszkodzenia znacznie ograniczają codzienne funkcjonowanie chorego. Jednak endoproteza endoprotezie nie równa. Poznajcie ich rodzaje i zastosowanie.

Rodzaje endoprotez


Wyróżnia się dwa rodzaje sztucznych stawów biodrowych: całkowite oraz częściowe.
Pierwsze rozwiązanie jest bardziej inwazyjne, gdyż wymaga usunięcia zarówno panewki, jak i głowy kości udowej. W drugiej opcji wymienia się jedynie głowę kości udowej, a panewka pozostaje na swoimi miejscu.
Do przytwierdzenia endoprotezy stosuje się obecnie hodroksyapatyt, bezpieczną dla organizmu substancję, która jest naturalnym składnikiem naszch kości. Jakiś czas po wymianie kość wrasta w sztuczny staw, co gwarantuje stabilność.

Kapoplastyka – zachowawcza metoda wymiany stawu biodrowego


Kapoplastyka to innowacyjna metoda, która pozwala oszczędzić jak najwięcej z naturalnego stawu biodrowego. Zapewnia też fizjologiczne ułożenie kości udowej, co zapobiega przyszłym zwichnięciom. Ten sposób pozwala też na zdecydowanie krótszą rehabilitację i przyspieszony powrót do codzienności. By móc skorzystać jednak z takiego zabiegu, konieczne jest spełnienie kilku kryteriów.
Kapoplastykę wykonuje się u osób, u których zmiany zwyrodnieniowe nie są zbyt duże i nie cierpią one przy tym na osteoporozę. Zabieg polega na wymianie panewki miednicy oraz na założeniu na głowę kości udowej tzw. kapy, która ma pełnić funkcje ochronne.
Dużym plusem przeprowadzenia kapoplastyki jest fakt, że pacjent szybko wraca do zdrowia. Ponadto po zabiegu nie grozi mu skrócenie nogi, obluzowanie endoprotezy lub problemy z utrzymaniem równowagi.
Warto zaznaczyć, że Ci, którzy zdecydowali się na kapoplastykę, nie pozbawiają się możliwości wszczepienia endoprotezy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można to zrobić zawsze.

Wszczepienie endoprotezy – powrót do zdrowia


Zakończone sukcesem wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego może bardzo poprawić komfort życia chorego, odsuwając widmo balkonika rehabilitacyjnego czy wózka inwalidzkiego.
Jednak po samym zabiegu, należy się oszczędzać, co nie znaczy oczywiście, by przestać się zupełnie ruszać. Ważne jest jedynie nieprzeciążanie operowanego miejsca. Nie można więc leżeć na boku, nisko siadać, dźwigać. Warto się zapatrzeć w nakładki sedesowe, które umożliwią siadanie nieco wyżej, póki ból po zabiegu nie zelżeje.
W rehabilitacji bardzo ważne jest podjęcie umiarkowanej aktywności fizycznej. Poleca się spacery, gimnastykę rehabilitacyjną, pływanie czy jazdę na rowerze.
Chorzy stosunkowo szybko wracają do codziennej aktywności, a nawet tych działań, których nie byli w stanie podjąć przed operacją. Wszczepienie endoprotezy biodra to zabieg o niskim stopniu powikłań. Przy niewielkim ryzyku pozwala skutecznie poprawić komfort codziennego życia.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI