Dzieci także chorują na stwardnienie rozsiane
Ortopedia

Dzieci także chorują na stwardnienie rozsiane

Przyjęło się sądzić, że stwardnienie rozsiane to choroba dotykająca tylko ludzi dorosłych. Owszem, to schorzenie bardzo rzadko dotyka najmłodszych, wśród dzieci odnotowuje się tylko 2,7-5 procent przypadków zachorowania. Jednak mało zachorowań to nie brak zachorowań. W Polsce jednak prawo nie dostrzega tych kilku procent, więc państwo nie oferuje im pomocy. Na finansowanie leczenia można liczyć dopiero od 16. roku życia! A co gdy diagnoza stawiana jest np. około 10. urodzin? Brak działania skutkuje zdecydowanie szybszym postępem choroby! Jeśli dziecko cierpi na pierwotnie postępującą postać SM, to momentu rozpoczęcia leczenia może nie doczekać na własnych nogach – wózki inwalidzkie dla dzieci bywają potrzebne pacjentom już po sześciu latach od rozpoznania choroby…

Stwardnienie rozsiane to choroba o charakterze przewlekłym, która dotyczy ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje uszkodzenie nerwów w mózgu i rdzeniu kręgowym. Na początku wywołuje zaburzenia widzenia, słyszenia i poruszania się. Im wcześniej rozpozna się chorobę i podejmie leczenie, tym choroba postępuje wolniej i w mniejszym stopniu ogranicza życie pacjenta. Niestety, zwykle o prawidłową diagnozę bardzo trudno, bo lekarze nie rozważają SM. Nie dość więc, że rozpoczęcie leczenia następuje z opóźnieniem, to jeszcze chory nie może liczyć na finansowanie leczenia. Miesięcznie terapia kosztuje ok. 3 tys. zł, na co mało która rodzina może sobie pozwolić. Potrzebne jest pozyskanie alternatywnych źródeł wsparcia.
Aby zdiagnozować SM, należy przeprowadzić następujące badania: rezonans magnetyczny, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego oraz wzrokowych potencjałów wywołanych. Pewną nadzieją dla dzieci z SM jest fakt, że u młodych pacjentów w większości przypadków występuje nawracajaco-zwalniający przebieg choroby. Ośrodki układu nerwowego u dzieci są plastyczne, więc uszkodzenia mózgu w mogą być nadrabiane w znacznym stopniu.
Jak przebiega terapia stwardnienia rozsianego u dzieci? Doraźnie podaje się sterydy, długofalowo natomiast działa się za pomocą leków immunomodulacyjnych.
Dlaczego chorujemy na stwardnienie rozsiane? Przyczyny nie są jednoznacznie poznane. Mechanizm ma charakter autoimmunologiczny – organizm rozpoznaje własne tkanki jako obce i niszczy je.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI