Dobór ortezy – mówimy jak!
Ortopedia

Dobór ortezy – mówimy jak!

Ortezy potrafią być bardzo pomocne w rehabilitacji po różnego rodzaju urazach i przywracaniu stawów do pełnej sprawności. By jednak ich działanie było skuteczne, muszą być odpowiednio dopasowane. Dziś podpowiadamy więc, jak dobrać ortezę, by zapewnić sobie najwyższą jakość leczenia.

Czym jest orteza?


Orteza to rodzaj sprzętu rehabilitacyjnego, stosowana najczęściej po różnego rodzaju urazach kolan, nadgarstków czy stawu skokowego. Jej zadaniem jest utrzymanie uszkodzonej kończyny w odpowiedniej pozycji i uchronienie jej przed nadmiernym obciążeniem. Stabilizatory dobierane są zazwyczaj przez lekarza ortopedę, który weźmie pod uwagę wszelkie istotne parametry decydujące o skuteczności tego typu rozwiązania.

Jak dobrać idealną ortezę?


Ortezy są popularne wśród sportowców, pomagają bowiem szybciej wrócić do treningów po kontuzji. Często też zastępują gips przy mniej poważnych urazach np. zwichnięciach lub skręceniach. To lekarz decyduje o tym, czy stabilizator będzie nam potrzebny. Wskaże nam odpowiedni model, a także poinstruuje, jak długo mamy go stosować i w jakich okolicznościach. Zanim dokonamy zakupu, przetestujmy kilka rodzajów ortez. Tylko w ten sposób będziemy w stanie wybrać model, który nam pomoże.
Podejmując decyzję o zakupie stabilizatora, warto też odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim lekarz powinien ocenić, jaki będzie cel noszenia ortezy, czy ma mieć ona działanie lecznicze, profilaktyczne czy może rehabilitacyjne. Trzeba wziąć także pod uwagę rodzaj i poziom zaawansowania dolegliwości, czas noszenia stabilizatora oraz okoliczności jego zastosowania (czy orteza będzie noszona cały czas, czy tylko przy określonych czynnościach). Ostatnim czynnikiem jest waga pacjenta. W przypadku dodatkowych kilogramów orteza musi być przygotowana na dodatkowe obciążenia.

Dlaczego prawidłowy dobór ortezy jest tak ważny?


Wielu pacjentów popełnia błąd, samodzielnie wybierając stabilizator, który często nawet nie jest im potrzebny. W ten sposób mogą sobie wyrządzić dużą szkodę. Źle dobrana orteza bowiem, w najlepszym wypadku nie zapewni odpowiedniego wsparcia, w najgorszym zaś doprowadzi do powstawania obrzęków, zapalenia żył, a nawet spowoduje pogłębiane się schorzenia czy uszkodzenia stawu lub mięśni.
Dlatego tak ważne jest, by tego rodzaju sprzęt rehabilitacyjny, wybierać po konsultacji z ortopedą, który zadecyduje czy orteza jest nam potrzebna, a jeśli już, to na jak długo i w jakich sytuacjach.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI