Dna moczanowa jako jedna z przyczyn bólów stawów
Ortopedia

Dna moczanowa jako jedna z przyczyn bólów stawów

Dna moczanowa nazywana jest chorobą bogaczy, bo to konsekwencja niezdrowej, obfitującej w mięso i alkohol diety. Ta przewlekła choroba dotyka przede wszystkim stawy, bo to właśnie w nich odkładają się winowajcy odpowiedzialni za chorobę - kryształki kwasu moczowego. Dna powoduje zniekształcenie stawów, a w dalszej kolejności coraz większe problemy z poruszaniem się. Cierpią kolana, łokcie, nadgarstki. Jak dokładnie przebiega ta choroba, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

Przyczyną dny moczanowej (inaczej zwanej artretyzmem albo podagrą) jest zaburzenie metaboliczne, do którego dochodzi w sytuacji długotrwałego stanu nadmiaru kwasu moczowego w organizmie. Kwas moczowy powstaje w puryn, naturalnych związków chemicznych zawartych w żywności. Jeśli do krwi przedostaje się za dużo kwasu moczowego, nie jest on w stanie w całości się rozpuścić i zaczyna przekształcać się we wspomniane kryształki (moczany). Owe kryształki wędrują do stawów i tkanki okołostawowej i sieją tam spustoszenie. Ranią tkanki stawów i wywołują stan zapalny.
Dna rozwija się przez wiele lat, nie dając zwykle większych objawów. Problem można jednak poznać po podwyższonym stężeniu kwasu moczowego w surowicy krwi (hiperurykemii) co można wykazać dzięki badaniu krwi. Kiedy dna daje tak wyraźny sygnał, jak ostre bóle stawów zwłaszcza w nocy i wczesnym rankiem, należy podjąć leczenie. Inaczej od tego momentu będzie już tylko gorzej. Ból będzie narastał falami i z dnia na dzień będzie stawał się coraz dotkliwszy.
W wyniku nieleczonej podagry kryształy kwasu moczowego zaczynają odkładać się także w tkankach miękkich pięt, paluchów i uszu, a w stawach tworzyć guzki. W konsekwencji dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń układu ruchu (z czasem poruszanie się bez balkoników rehabilitacyjnych czy innego sprzętu wspomagającego staje się niemożliwe) oraz zajęcia przez moczany także innych narządów, m.in. nerek.
Artretyzmu niestety nie da się wyleczyć. Postępowanie polega więc na ograniczaniu kolejnych ataków choroby i obniżaniu stężenia kwasu moczowego we krwi. Oprócz przyjmowania właściwych leków, należy też zmienić dietę. To bardzo ważny element leczenia! Konieczne jest odejście od tłustych potraw i dużych ilości białka zwierzęcego.
Dodatkowo, aby odciążyć stawy, warto zastosować dietę odchudzającą oraz używać stabilizatora nadgarstka i kolana. Uprawiaj sport, ale mądrze, tak, by nie nadwyrężać dodatkowo stawów.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI