Dlaczego tak istotny jest prawidłowy dobór ortezy?
Ortopedia

Dlaczego tak istotny jest prawidłowy dobór ortezy?

Orteza to aparat ortopedyczny, którego zadaniem jest stabilizacja stawu. Zwykle zastępuje opatrunek gipsowy – w przeciwieństwie do niego ma szereg innych funkcji i rodzajów. Wśród nich możemy wymienić m.in. ortezy sztywne, półsztywne, miękkie, stabilizujące, kompensacyjne, czy korekcyjne.

Ten rodzaj aparatu medycznego dzielimy również na miejsce zastosowania. I tak wyróżniamy m.in.: ortezę stawu kolanowego, odcinka szyjnego, stawu biodrowego, nadgarstka, odcinka piersiowego kręgosłupa, stawu skokowego i wiele, wiele innych.

Jak dobrać ortezę?


Należy pamiętać, że dobór ortezy musi być zawsze skonsultowany z ortopedą lub innym lekarzem prowadzącym leczenie. Ten określi nie tylko jej rodzaj, ale także czas i warunki jej stosowania. Te zależą od indywidualnej sytuacji zdrowotnej danej osoby, rozległości urazu i innych czynników. Dobrze dobrany aparat przyspieszy leczenie i rehabilitację i sprawi, że szybko wrócimy do pełni zdrowia i sprawności. Przed wybraniem ortezy musimy wspólnie z lekarzem ustalić cel wykorzystania aparatu. Orteza może służyć nie tylko leczeniu i rehabilitacji, ale także profilaktyce uszkodzeń. Po drugie, istotne jest dokładne określenie stopnia zaawansowania schorzenia. Dzięki temu podejmiemy decyzje o długości czasu noszenia ortezy. Niektórzy pacjenci dostają zalecenie stałego noszenia ortezy, a inni tylko w przypadku wykonywania określonych czynności (np. podczas jazdy na nartach).

Dlaczego przy wyborze ortezy nie warto się spieszyć?


Wyboru aparatu ortopedycznego nie możemy dokonać w pośpiechu. Szczególnie w przypadku ortezy stabilizującej staw kolanowy konieczne jest sprawdzenie kilku modeli. Odbywa się ono na zasadzie próby użytkowej. Orteza stawu kolanowego powinna być więc kilka razy wypróbowana w warunkach zwiększonego wysiłku stawów, m.in. w momencie wchodzenia po schodach, chodzenia po nierównym terenie, czy też uprawiania takich sportów, jak kolarstwo, czy jazda na nartach. Tylko w ten sposób uda się dobrać model tak, by wspomagał staw, a nie mu szkodził.

Konsekwencje źle dobranej ortezy mogą być długotrwałe. W przypadku zbyt luźnej ortezy – staw nie otrzyma wymaganej pomocy, przez co jego ochrona będzie znikoma lub żadna. Uraz z pewnością więc się powiększy. Zbyt ciasny aparat spowoduje natomiast obrzęk, niedokrwienie, a w konsekwencji nawet zapalenie żył i zakrzepicę. Należy pamiętać także o tym, że źle dopasowana orteza może zrobić dużo większe szkody, takie jak całkowite uszkodzenie stawu, a także tkanek otaczających.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI