Dlaczego sportowcy cierpią na urazy barku?
Ortopedia

Dlaczego sportowcy cierpią na urazy barku?

Sportowcy są tą grupą zawodową, której ryzyko uszkodzenia barku szacuje się jako bardzo wysokie. Dotyczy to zwłaszcza osób, których dziedziną jest rzut młotem, oszczepem czy dyskiem. Dlaczego tak się dzieje?

Czy sport to zdrowie?


Z całą pewnością! Trzeba tylko się pilnować, by nie ulec przetrenowaniu lub w wyniku niedostatecznego przygotowania się, nie nabawić się przykrej kontuzji. Są również sytuacje, w których nawet przy dbałości o zachowanie szczególnej ostrożności, może dojść do urazu. Jeśli chodzi o sportowców dzieje się to nader często.
Wykonywanie rzutu zza głowy jest szczególnie obciążające dla struktur, mających za zadanie stabilizowanie stawu barkowego. Wielogodzinne i częste treningi rzutu młotem, oszczepem, dyskiem czy pchnięcia kulą mogą doprowadzić do jego nadwyrężenia. Jednak to nie koniec listy aktywności sportowych, które nadwyrężają staw. Miotacze baseballowi, siatkarze i tenisiści również muszą się z tym liczyć.

Najczęstsze kontuzje stawu barkowego


Jest wiele rodzajów kontuzji stawu barkowego, których można się nabawić. Poniżej podajemy niektóre z nich:

    • Uszkodzenia stożka rotatorów – w tym przypadku to ścięgna nazywane stożkiem rotatorów ulegają uszkodzeniu. Są one odpowiedzialne za ruchy rotacyjne w ramieniu. Z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo ich uszkodzenia. Objawami tej dolegliwości są dotkliwy ból, ograniczenie ruchowe, a także problem z siłą mięśniową.

 

    • Zespół ciasnoty wewnętrznej – podłożem tego schorzenia może być nadmierne poluźnienie niektórych części przedniego barku bądź nadmierne ściśnięcie w części tylnej. Pierwszymi objawami mogą być opóźnienie ruchu podczas wykonywania rzutu.

 

    • Dysfunkcja rotacji łopatki (tzw. SICK scapula) – wielokrotne powtarzanie czynności rzutu zza głowy powoduje zmiany w umiejscowieniu łopatki, a to zwiększa ryzyko uszkodzenia barku. Dysfunkcja rotacji łopatki objawia się opadaniem chorego barku. Towarzyszy temu ból w przedniej części barku.Leczenie urazów stawu barkowego


Podczas leczenia specjalista może zalecić zmianę dotychczasowej rutyny, by wyeliminować zachowania, które wywołały dolegliwości. Może także zaproponować fizykoterapię. Dzięki odpowiedniemu zestawowi ćwiczeń bark może znów wrócić do formy. Możliwe, że trzeba będzie użyć ortezy barku, zwłaszcza jeśli miało miejsce jego zwichnięcie. Jeśli odpoczynek, zmiany nawyków ruchowych, terapia ruchowa i leki przeciwbólowe nie będą w stanie załatwić sprawy, to trzeba będzie sięgnąć po zastrzyki ze sterydów.
 
 

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI