Czym jest opadająca stopa? Jakie są przyczyny?
Ortopedia

Czym jest opadająca stopa? Jakie są przyczyny?

Opadająca stopa to nazwa, która określa specyficzny typ niedowładu stopy. To niezwykle uciążliwa przypadłość, która wymaga specjalnego traktowania. Czym jest opadająca stopa? Jakie są jej przyczyny? Zapraszamy do lektury artykułu!

Przyczyny opadającej stopy


Zjawisko opadającej stopy jest związane z uszkodzeniami nerwu strzałkowego. Nerw strzałkowy to jedna z odnóg nerwu kulszowego. Swoje źródło ma najczęściej w dole podkolanowym. Nerw lokalizuje się wokół kości strzałkowej i to tam najczęściej dochodzi do urazów. Jednak nie jest to główną przyczyną występowania tzw. opadającej stopy. Może być zwiastunem następujących schorzeń – udaru, guza nerwu, urazu rdzenia kręgowego, uszkodzenia nerwu.

Objawy


Główne objawy opadającej stopy są związane z zaburzeniami czucia i ruchomością. Dochodzi do porażenia mięśni prostowników, co skutkuje problemami ze zgięciem grzbietowym stopy i palców oraz powoduje ruch nawracania stopy. Osoba cierpiąca z powodu tego schorzenia ma trudności z chodzeniem i stawianiem kroków. Zaobserwowany chód określa się jako „ptasi” lub „koguci”.

Jak wygląda leczenie?


By ocenić, w jakim stopniu jest uszkodzony nerw strzałkowy, wykonuje się badanie  elektromiograficzne (EMG). Kiedy nastąpiło przerwanie ciągłości nerwu, specjaliści najczęściej zalecają interwencję chirurgiczną. Gdy uszkodzenia nie są aż tak rozległe, wtedy stosuje się rehabilitację. Zastosowana fizjoterapia powinna doprowadzić do szybszej regeneracji nerwu, przeciwdziałać zanikom mięśni, eliminacji przykurczów mięśniowych, a także zapewnienie właściwego zakresu ruchów porażonej kończynie. W czasie leczenia używa się także ortezy na opadającą stopę.

Orteza na opadającą stopę


Ortezy na opadającą stopę mają na celu przeciwdziałać zaburzeniom chodzenia. Niektóre ortezy są wykorzystywane także w przypadku lekkiej niestabilności kolana. Powinny także gwarantować płynne przetoczenie stopy. Taka orteza powinna wyróżniać się także ergonomicznym kształtem oraz lekkością, by dodatkowo nie obciążać stopy.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI