Czym jest i jak leczyć staw rzekomy?
Ortopedia

Czym jest i jak leczyć staw rzekomy?

Staw rzekomy tworzy się w wyniku nieprawidłowego zrośnięcia złamanej kości. W miejscu zespolenia dwóch części kości powstaje ubytek wypełniony tkanką włóknistą. Przypadłość najczęściej dotyczy kości ramiennej, łódeczkowatej lub piszczelowej. W miejscu, gdzie kość powinna się prawidłowo zrosnąć, powstaje ruchome zwyrodnienie, stąd określenie staw rzekomy.

Przyczyny powstania stawu rzekomego


Do deformacji może powstać na skutek wielu czynników. Jednym z nich jest samoistne przemieszenie się odłamków kostnych lub stan zapalny w obrębie tkanki kostnej. Do nieprawidłowego zrośnięcia dochodzi również w wyniku dużego urazu tkankowego wokół złamania. Dolegliwość może wystąpić także na skutek chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, osteoporoza, niewydolność nerek zaburzenia odżywiania czy zaburzenia hormonalne. Staw rzekomy może wykształcić się również w konsekwencji błędu lekarza, który źle zespolił kości lub gdy złamanie zostanie późno wykryte (zdarza się to często w przypadku złamania kości łódeczkowatej nadgarstka).

Objawy


Pacjentowi przede wszystkim dokucza ból nasilający się w trakcie prób ruszenia kończyną. Ponadto zakres ruchu jest ograniczony. Do tego dochodzi ocieplenie i obrzęk w miejscu wystąpienia stawu rzekomego oraz zniekształcenie kończyny. Objawy pojawiają się około 6 miesięcy od załamania.

Diagnostyka stawu rzekomego


By zdiagnozować przypadłość, niezbędne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego danego miejsca. Pomocna może okazać się również scyntygrafia kości.

Leczenie


Dolegliwości wymaga przede wszystkim rehabilitacji. W tym celu pacjentowi przepisuje się zabiegi fizykoterapeutyczne takie jak laser, ultradźwięki, krioterapię lub magnetoterapię. Pomocny okazuje się także masaż kontrlateralny, polegający na masowaniu zdrowej kończyny w celu polepszenia ukrwienia i regeneracji kończyny chorej. Istotna jest również prawidłowa dieta bogata w wapń, białko i witaminę D, które wzmacniają kości i przyspieszają ich wzrost.
W trudniejszych przypadkach stosuje się także przeszczep komórek macierzystych, by pobudzić wzrost kości. W razie niepowodzenia pacjenta czeka leczenie operacyjne, które dotyczy przede wszystkim dużych kości. W przypadku mniejszych wykorzystuje się metodę artroskopową.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI