Czym jest akromegalia?
Ortopedia

Czym jest akromegalia?

Akromegalia to choroba pokrewna gigantyzmowi. Za jej przyczynę odpowiedzialna jest nadmierna produkcja hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową. Jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia chorego. Dlatego należy zacząć leczyć ją jak najwcześniej. Akromegalia – jakie są jej objawy? Dowiesz się tego podczas lektury tego artykułu.

Przyczyny akromegalii


Jak już wspominaliśmy, główną przyczyną akromegalii jest fakt wydzielania zbyt dużej ilości hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową. Owa przysadka jest odpowiedzialna za wzrost, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych części organizmu. Ten gruczoł dokrewny znajduję się u podstawy mózgu. Najczęściej w wieku 16-20 lat proces wzrastania dobiega końca. Jednak nie dla osób cierpiących na akromegalię. Za nadprodukcję hormonu odpowiada guz, który rozwija się w przysadce.

Objawy akromegalii


Najbardziej widocznymi objawami są zmiany w wyglądzie. U chorego zauważa się nadmierny rozrost kości, jak i tkanek miękkich – języka, uszu, nosa. Powiększona żuchwa ewokuje problemy z właściwym zgryzem. Zbyt wielka ilość hormonu doprowadza do przerostu narządów wewnętrznych – wątroby, nerek, jelit. Ponadto chory cierpi na częste bóle głowy, kości i stawów, a także na nadmierną potliwość i problemy ze wzrokiem.

Niebezpieczeństwa


Zaleca się, by leczenie akromegalii zacząć jak najwcześniej. W przeciwnym razie stan zdrowia chorego w znaczący sposób się pogorszy. Objawy pojawiają się stopniowo, toteż wykrycie tej jednostki chorobowej następuje zwykle po 7-9 latach. Zbyt późna diagnoza może skutkować zmniejszeniem szansy na całkowite wyleczenie.
Chorobie towarzyszą liczne powikłania, które obejmują układ oddechowy (chrapanie, bezdech senny), problemy z krążeniem (niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze), układ pokarmowy (polipy w jelicie grubym, uciążliwe zaparcia), a także układ kostno-stawowy (zwyrodnienie stawów, podczas których chory często musi korzystać z podpórek w celu odciążeniu stawów).
Oprócz tego chory jest znacznie bardziej podatny na cukrzycę i nadczynność tarczycy.

Leczenie


Aby upewnić się, czy mamy do czynienia z akromegalią, lekarz przeprowadza badania laboratoryjne. Jeśli chodzi o ustalenie przyczyny choroby, to informacje o tym otrzymamy dzięki rezonansowi magnetycznemu z zastosowaniem kontrastu. Takie badania przeprowadza lekarz endokrynolog.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI