Chiropraktyka – czarna magia czy panaceum na problemy z kręgosłupem?
Ortopedia

Chiropraktyka – czarna magia czy panaceum na problemy z kręgosłupem?

Chiropraktyka zwana inaczej kręgarstwem lub terapią manualną to udokumentowany naukowo sposób na leczenie dolegliwości układu ruchowego. Jednak, by zabiegi tego typu były pomocne, muszą być przeprowadzone przez osobę doświadczoną, która ukończyła odpowiedni kurs czy szkołę. Sprawdź, jakie są zalety tej naturalnej metody leczenia schorzeń kręgosłupa.

Czym jest chiropraktyka?


Chiropraktyka ma bardzo szerokie zastosowanie. Pomaga na bóle pleców i kręgosłupa, leczy dolegliwości stawów, a także zwalcza wady postawy. Zabiegi polegają na ręcznych manipulacjach w obrębie kręgosłupa. Uciskanie odpowiednich miejsc pozwala zwalczyć ucisk na nerwy rdzeniowe odchodzące od kręgosłupa, a co za tym idzie pozbyć się dolegliwości bólowych. Ponadto kręgarstwo zwiększa ruchomość stawów i więzadeł, pomaga przywrócić je do pełnej sprawności, sprawdza się w przypadku dolegliwości kolan, bioder czy nadgarstków.

Kręgosłup to podstawa


Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że kondycja naszego kręgosłupa wpływa na ogólny stan zdrowia całego organizmu. Nerwy rdzeniowe odbiegające od kręgosłupa znajdują się w każdej części całego ciała – kończynach, narządach wewnętrznych i narządach zmysłu. To dlatego prawidłowo przeprowadzona terapia manualna może pomóc w leczeniu chorób, które ciężko na pierwszy rzut oka powiązać z problemami z kręgosłupem.

Techniki terapii manualnej


W chiropraktyce wyróżnia się cztery podstawowe techniki zwane chwytami. Pierwsza z nich to masaż leczniczy, który przygotowuje mięśnie, stawy i kręgosłup do dalszych działań.
Kolejna to metoda trakcji, której celem jest rozciąganie pleców i kręgosłupa na specjalistycznym stole. Zabieg uwalnia uciskane przez kręgi nerwy i pomaga zlikwidować różnorodne bóle.
Wyróżnia się także technikę mobilizacji polegającą na powtarzaniu ściśle określonych ruchów w konkretnej części pleców lub uszkodzonym stawie. Celem jest poprawa ruchomości w danej części ciała.
Ostatni krok to manipulacja, czyli ucisk konkretnych miejsc na plecach, których celem jest uwolnienie uciskanego dysku. Działania prowadzą często do nagłego i szybkiego pozbycia się bólu, któremu towarzyszy charakterystyczne kliknięcie lub chrupnięcie. Zabieg ten wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, gdyż przeprowadzony nieumiejętnie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI