Boli mnie nadgarstek – Co może być przyczyną? Cz.2
Ortopedia

Boli mnie nadgarstek – Co może być przyczyną? Cz.2

Przyczyny bólu nadgarstka


Dziś kontynuujemy temat rozpoczęty w poprzednim artykule i przedstawiamy kolejne możliwe przyczyny bólu nadgarstka oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Jeśli Ty także cierpisz na tę uciążliwą dolegliwość, sprawdź, co może być jej przyczyną.

Łokieć tenisisty


Ból nadgarstka w łokciu tenisisty jest dolegliwością dodatkową. W tej przypadłości główne objawy lokalizują się przede wszystkim w obrębie łokcia, zwłaszcza po jego zewnętrznej stronie. Ból pojawia się przy zginaniu stawu, promieniowanie do nadgarstka dotyczy bardziej zaawansowanych stadiów choroby. Łokieć tenisisty wymaga odpowiedniej diagnozy oraz rehabilitacji polegającej na masażach czy zabiegach fizjoterapeutycznych.

Choroba zwyrodnieniowa stawów


To dolegliwość, która może objawić się nie tylko bólem nadgarstka, ale też innych stawów. Najczęściej rozpoczyna się między 40. a 50. rokiem życia. W początkowych fazach choroby objawy mogą być sporadyczne i dotyczyć tylko wybranych stawów, z czasem dolegliwości nasilają się i stają się przewlekłe. Leczenie jest złożone, gdyż choroby nie można wyleczyć, można jedynie spowolnić jej postęp. Pomocna może okazać się jak zwykle rehabilitacja, ale też stosowanie ortez i stabilizatorów, a w dalszych etapach balkoników rehabilitacyjnych ułatwiających poruszanie, kul czy lasek.

Choroby reumatyczne


To właściwie zespół chorób, których objawy mogą być bardzo różnorodne. Jednak wśród najczęściej spotykanych jest właśnie ból w okolicach wybranych stawów, pojawienie się obrzęków oraz tzw. poranna sztywność stawów, która utrudnia wstanie z łózka. Dolegliwości reumatologiczne mają podłoże autoimmunologiczne polegające na tworzeniu się stanów zapalnych w obrębie stawów, tak jakby organizm odczytywał te obszary jako niebezpieczne dla zdrowia. W leczeniu różnych odmian reumatyzmu stosuje się zarówno działania ortopedyczne, rehabilitacyjne, jak i farmakoterapię.

Zespół ciaśni nadgarstka


To chyba najpopularniejsza dolegliwość dotycząca obszaru nadgarstka. Powstaje w wyniku przewlekłego ucisku na pośrodkowy nerw ręki. Choroba objawia się bólem początkowo sporadycznym, który z czasem przechodzi w ciągły. Do tego dochodzi uczucie mrowienia, drętwienia czterech pierwszych palców. Chory może również tracić siłę mięśni ręki, co utrudnia wykonywanie codziennych czynności. W zależności od stopnia zaawansowania urazu leczenie może polegać na rehabilitacji lub operacji. Pomocne jest także stosowanie ortez i stabilizatorów.

Zespół Quervaina


Zwany inaczej kciukiem matki. Nazwa wzięła się od charakterystycznego sposobu podnoszenia niemowląt, który nadmiernie obciąża nadgarstek i kciuk. Jednak nie tylko świeżo upieczone mamy narażone są na tę dolegliwość. Dotyczy ona również tenisistów, pianistów, osób pracujących przy komputerze, a nawet piszących zbyt wiele smsów. W zespole Quervaina charakterystyczne jest to, że  boli nie tylko nadgarstek, ale przede wszystkim kciuk. W leczeniu dolegliwości stosuje się oszczędzanie ręki, pomocny może być również stabilizator nadgarstka. Lekarze stawiają czasami na terapię zastrzykami z kortykosteroidów, a w skrajnych przypadkach operację.
Jak widać, przyczyn bólu nadgarstka może być naprawdę wiele, a to wciąż nie wszystkie. Ostatnią grupę poznasz w trzeciej części naszego artykułu.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI