Boli mnie nadgarstek – Co może być przyczyną? Cz.1
Ortopedia

Boli mnie nadgarstek – Co może być przyczyną? Cz.1

Ból nadgarstka – dlaczego?


Ból nadgarstka dotyka coraz więcej osób. Związane jest to głównie z siedzącą pracą przed komputerem, którą wybrało większość z nas. Jednak to nie jedyny powód dolegliwości. Poznaj najczęstsze przyczyny bólu nadgarstka i sposoby radzenia sobie z nimi.
Nadgarstek to z jednej strony wytrzymały staw, gdyż znosi wiele przeciążeń i nadwyrężeń. Z drugiej zaś, jest misternie zbudowany z licznych kości, ścięgien, nerwów i mięśni, co czyni go wyjątkowo delikatnym i podatnym na uszkodzenia. Nic więc dziwnego, że to jedna z najbardziej urazogennych części naszego ciała. Jednak nie tylko zwichnięcia czy skręcenia powodują ból w nadgarstku. Taka dolegliwość może mieć wiele przyczyn. Poznaj najważniejsze.

Złamanie nadgarstka


Taką kontuzję ciężko przeoczyć, gdyż towarzyszy jej silny ból. Dolegliwość pojawia się przy każdej próbie poruszenia uszkodzonym miejscem. Ponadto występuje również obrzęk oraz krwiak. Z takimi objawami trzeba jak najszybciej udać się do ortopedy. Konieczny może okazać się gips, a w łagodniejszych złamaniach stabilizator nadgarstka.

Staw rzekomy


Jeśli przegapimy złamanie w okolicy nadgarstka i pozwolimy na samoistne zrośniecie się kości, może powstać nieprawidłowość zwana stawem rzekomym. Zamiast stabilnego zrostu tworzy się włókniste połączenie, które objawia się bólem, obrzękami, a także zmniejszeniem siły mięśniowej całej ręki. W leczeniu dolegliwości najczęściej stosuje się fizykoterapię z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu rehabilitacyjnego, masaże oraz odpowiednia dietę.

Lekkie urazy nadgarstka


Ból w obrębie nadgarstka nie musi od razu oznaczać złamania. Częściej jego przyczyną są zwichnięcia, skręcania lub naciągnięcia. Ich objawy są podobne. Obok dolegliwości bólowych pojawia się opuchlizna, krwiak oraz problemy z poruszaniem kończyną. Nasilenie objawów zależy od siły urazu. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie oszczędzać nadgarstek przez jakiś czas, by samoistnie wrócił do formy. W innych natomiast konieczna może być interwencja ortopedy i założenie stabilizatora.

Przeciążenie nadgarstka


Ból nadgarstka może być również sygnałem jego przeciążenia np. podczas treningu, ale też zwykłych codziennych czynności, takich jak np. noszenie zakupów czy przesuwanie mebli. Nadwyrężenie może pojawić się również przy tak prozaicznej czynności, jak pisanie na klawiaturze. O czym z pewnością wiedzą wszyscy pracujący w biurze.
Przedstawiliśmy dziś kilka najpopularniejszych przyczyn bólu nadgarstka. Jest ich jednak znacznie więcej. Kolejne poznacie w następnych artykułach.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI