Ból nerek czy kręgosłupa? Sprawdź!
Ortopedia

Ból nerek czy kręgosłupa? Sprawdź!

Cierpisz z powodu bólu w okolicach krzyża? Nie do końca wiesz, czy to objawy płynące z kręgosłupa, czy nerek? Oczywiście diagnozę trzeba ustalać wspólnie z lekarzem. W tym artykule podpowiemy, co może przemawiać za bólem w danym miejscu.

Dlaczego możemy się mylić?


W dzisiejszych czasach ból kręgosłupa jest zjawiskiem dość powszechnym. Schorzenia związane z tym obszarem mogą powstawać wskutek siedzącego trybu życia. Siedząc przez 8 godzin w bezruchu, możemy być pewni, że dolegliwości związane z kręgosłupem na pewno staną się naszym udziale, jeśli nie zaczniemy temu przeciwdziałać. Najczęściej cierpimy z powodu bólu lędźwiowego i krzyżowego odcinka kręgosłupa. Te właśnie miejsca są jednymi z najbardziej wrażliwych, ponieważ dochodzi tam do zmian zwyrodnieniowych stawów międzykręgowych. Ból nerek jest często lokalizowany po obu stronach kręgosłupa. Nic dziwnego, że jest mylony z dolegliwościami szkieletu.

Bóle nerek


Ból nerek może pojawiać się nagle i być bardzo intensywny i stopniowo przybierać na mocy. Może być także odwrotnie – ból pojawia się stopniowo i towarzyszy przez długi czas. Tego rodzaju ból ma miejsce w jamie brzusznej. Najczęściej zaczynają o sobie dawać znać podczas zapalenia. Podczas bólu nerek możemy mówić o kłębuszkowym zapaleniu, którego powodem są najczęściej wirusy oraz bakterie. Ma miejsce zazwyczaj tydzień lub dwa po przeżytej infekcji. Przy tym typie zapalenia może pojawić się obrzęk twarzy, stóp. Powodem bólu mogą być także śródmiąższowe zapalenie nerek, a także odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Bóle kręgosłupa


A co jeśli źródło bólu tkwi w kręgosłupie? Jeśli nie lekarstw za zapalenie nerek, a raczej gorsetu ortopedycznego będziemy bardziej potrzebować? Jedną z przyczyn bólu kręgosłupa odcinak lędźwiowego może być rwa kulszowa. To zespół objawów charakteryzujący się naciskiem na nerwy rdzeniowe. Możemy także wymienić przepuklinę kręgosłupa lędźwiowego.

Jak odróżnić?


Należy pamiętać, że ból wywołany zmianami w nerkach pojawia się z jednej strony i promieniuje do środka. Jeśli chodzi o kręgosłup, to ból rozchodzi się pionowo w kierunku karku lub nóg. Ból kręgosłupa jest zazwyczaj tępy i jest znakiem zwyrodnienia. Nerki bolą zazwyczaj pulsacyjnie, gwałtownie. Przypominają atak kolki.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI