Ból mięśni pośladkowych - nie bagatelizuj tego!
Ortopedia

Ból mięśni pośladkowych - nie bagatelizuj tego!

Ból pośladków może mieć różnorodne przyczyny. Czasem są prozaiczne, jak np. zwykłe przeciążenie. W innym przypadku mogą zwiastować poważniejsze schorzenie np. rwę kulszową. Jak odróżnić te niegroźne bóle od tych, z którym warto zgłosić się do lekarza? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Mięśnie pośladkowe to bardzo ważna grupa układu mięśniowego w ludzkim ciele. Zapewniają odpowiednią stabilizację, zapobiegają też nadmiernym przeciążeniom kręgosłupa. Warto więc o nie dbać i regularnie ćwiczyć. Bóle pośladków, a najczęściej jednego z mięśnia wchodzącego w skład grupy, objawiają się różnorako – kłuciem, ciągnięciem czy bolesnym skurczem. Bez względu na to, co jest tego przyczyną, nie warto bagatelizować takich objawów, zwłaszcza jeśli utrzymują się przez dłuższy czas.

Ból pośladka – najczęstsze przyczyny


Wśród najczęstszych przyczyn wyróżnia się choroby zwyrodnieniowe stawów, rwę kulszową, a także zespół mięśnia gruszkowatego. Bolesność w obrębie pośladków może też zwiastować uraz stawu biodrowego, zwyrodnienie guzów kulszowych, więzadeł lub ścięgien tej okolicy ciała.
Ból pośladków często towarzyszy kobietom w ciąży oraz osobom z nadwagą i wynika z nadmiernej masy ciała.
Zdarza się, że ból pośladka promieniuje do biodra, kolana a nawet stopy. Może być połączony także z bólem dolnego odcinka kręgosłupa.

Ból pośladka – diagnoza


Jeśli ból pośladka towarzyszy Ci od kilku dni i nie słabnie, warto wybrać się do lekarza. Przygotuj się na serię pytań, z pomocą których ortopeda lub fizjoterapeuta doprecyzuje, co Ci dolega. Kiedy diagnoza na podstawie wywiadu jest utrudniona, lekarz wyśle pacjenta na rentgen lub rezonans magnetyczny.
Ponadto fizjoterapeuta wykona również badanie fizykalne, z pomocą którego oceni, czy nie nastąpiło uszkodzenie mięśnia, więzadeł lub ścięgien. Wykluczy również albo potwierdzi zwyrodnienia stawów sąsiadujących z pośladkiem.

Ból pośladka – leczenie


Sposób leczenia zależy od stopnia bólu, częstotliwości jego występowania oraz wpływu na codzienne funkcjonowanie. Jeśli nie jest to dolegliwość znacznie obniżająca komfort życia, a przy tym pojawia się sporadycznie, warto w pierwszej kolejności wdrożyć działania profilaktyczne w postaci regularnej i nienadmiernej aktywności fizycznej, a także odpowiedniej diety, by zrzucić zbędne kilogramy, jeśli takie posiadamy. Prawidłowe odżywianie i uprawianie rekreacyjnego sportu korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie oraz kompleksowo zadba o każdy element układu kostno-stawowego.
Jeśli natomiast bólowi towarzyszy promieniowanie w górę lub dół, warto wybrać się do fizjoterapeuty, który zaleci odpowiednie zabiegi oraz gimnastykę z wykorzystaniem sprzętu rehabilitacyjnego. Pomocne mogą być również masaże.
Kiedy dokucza nam naprawdę silny ból uniemożliwiający poruszanie i wymuszający korzystanie z pomocy np. balkonika rehabilitacyjnego, lub kul łokciowych, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza. Bardzo możliwe, że trzeba będzie podać odpowiednie leki, blokadę ze sterydów, a w skrajnych przeprowadzić operację.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI