Ból kolan – możliwe przyczyny
Ortopedia

Ból kolan – możliwe przyczyny

Kolano jest największym stawem w organizmie człowieka. Jest to staw złożony, zawiasowy, dzięki któremu możemy swobodnie zginać i prostować kolana. Swoboda ta może jednak zostać ograniczona, gdy na przeszkodzie stanie nam ból.

Ból kolana może być efektem wielu różnych chorób i schorzeń. Najczęściej wynika z urazów, na które narażeni jesteśmy przez całe swoje życie, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. Staw kolanowy, choć jest stabilny, w wyniku złego ułożenia nogi, przeciążenia aktywnością fizyczną, czy stłuczenia może ulec kontuzji (najbardziej narażone są więzadła krzyżowe, łąkotka i rzepka). Pierwszym objawem tych urazów jest ból, którego nie warto bagatelizować. Gdy tylko się pojawi, powinniśmy bolące miejsce schłodzić i posmarować maścią przeciwbólową i przeciwzapalną. Jeśli dolegliwości nie miną po dwóch dobach, bezzwłocznie należy udać się do lekarza rodzinnego, który pokieruje nas do kolejnych specjalistów.

Boli „bez przyczyny”


Ból po urazie jest dla nas zrozumiały. Gdy trwa długo, idziemy do lekarza i stosujemy się do jego zaleceń: przyjmujemy leki, nosimy ortezę stawu kolanowego, rehabilitujemy się i zazwyczaj po określonym czasie wracamy do pełnej sprawności. Czasem jednak ból kolana pojawia się w momencie pozornie dla nas bezpiecznym. Nie ćwiczymy, nie uderzyliśmy się, a jednak dokuczliwe uczucie nie chce minąć. Taki ból może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich są zapalenie stawów i choroby reumatyczne. Reumatyzm uwielbia atakować kolana i sprawiać, że stają się obrzęknięte, sine, zaczerwienione oraz sztywne. Takie objawy powinny od razu zmobilizować Cię do wizyty u lekarza, który dobierze odpowiednie leki (czasem zaleci operację), a także rehabilitację.
Niektóre przyczyny bólu kolana bardzo łatwo zdiagnozować, inne wymagają szeregu badań, konsultacji i różnych planów na terapię. Reumatyzm jest chorobą łatwiejszą do rozpoznania niż infekcja bakteryjna (może do niej dojść na przykład w wyniku skaleczenia). Jeszcze trudniej rozpoznać choroby, które wprost nie kojarzą się z bólem kolan – do takich należy borelioza. Ta odkleszczowa choroba sieje spustoszenia w wielu miejscach organizmu, atakuje stawy, serce, a nawet mózg. Gdy lekarz będzie przeprowadzał z Tobą wywiad, poinformuj go, jeśli pamiętasz, że byłeś ugryziony przez kleszcza (a już w szczególności, gdy zauważyłeś na swojej skórze charakterystyczny czerwony rumień!).
Trafne rozpoznanie choroby lub urazu zwiększy gwarancję szybkiego powrotu do zdrowia. Bólu w żadnym wypadku nie warto bagatelizować! Zaniechanie leczenia kolana może mieć poważne skutki w przyszłości, utrudniać nam poruszanie, a także męczyć organizm ciągłym uczuciem bólu.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI