Alloplastyka stawu kolanowego – na czym polega?
Ortopedia

Alloplastyka stawu kolanowego – na czym polega?

Alloplastyka znana jest także pod nazwą endoplastyka czy endoprotezoplastyka. To zabieg chirurgiczny, dzięki któremu uszkodzone struktury organizmu mogą być zastąpione sztucznymi. Staw kolanowy to element, który oprócz stawu biodrowego zostaje najczęściej wymieniony na endoprotezę.

Czym jest alloplastyka?


W alloplastyce chodzi o to, by zastąpić zużyte elementy organizmu sztucznymi częściami. Zniszczenie struktur jest spowodowane urazami bądź chorobami na przykład takimi jak zwyrodnienie stawów czy złamanie szyjki kości udowej. W przypadku stawu kolanowego możemy mówić o szeregu objawów, których wystąpienie wiąże się z koniecznością wszczepienia endoprotezy.
Alloplastyka nie musi obejmować całego stawu. W zależności od zmian i urazów można wykonać połowiczną alloplastykę stanu kolanowego. Bardzo ważne jest precyzyjne odtworzenie pierwotnej struktury i umiejętne usunięcie kości. To między innymi od tych dwóch parametrów zależy, czy zabieg chirurgiczny się powiedzie, a pacjent po rehabilitacji dojdzie do siebie.

Kiedy należy ja wykonać?


Znaczne obciążenie stawów, eksploatująca praca fizyczna, sporty wyczynowe, a także urazy mechaniczne stanowią większość powodów, dla których stawy są przeciążone lub dochodzi do ich zwyrodnienia. Reszta przypadków, która zakłada konieczność sięgnięcia po rozwiązania z dziedziny alloplastyki, wynika ze starzenia się organizmu. Alloplastykę zaleca się w sytuacjach:

    • poważnych i rozległych urazów,

 

    • chorób reumatycznych, które prowadzą do zwyrodnień,

 

    • niedostatecznej ilości mazi stawowej,

 

    • kolana szpotawego.Efekty wszczepienia sztucznego stawu kolanowego


Jeśli oś mechaniczna kończyny jest prawidłowo odtworzona, wtedy implant pozwala odciążyć staw. Po operacji pacjent przebywa w szpitalu przeważnie około 10 dni. To czas przyjmowania antybiotyków i oswajania się z nową sytuacją. Najczęściej już w szpitalu zostaje poddany rehabilitacji, którą powinien kontynuować już po opuszczeniu placówki. Często stosuje się także ortezy na kolano po zabiegu w celu czasowego unieruchomienia kończyny. Wskazane są spacery na płaskim terenie.

Najnowsze artykuły

NASZE MARKI